Česká firma Mitas bude v USA vyrábět zemědělské pneumatiky

Uprostřed americké Iowy můžete slyšet zvučnou češtinu, a není to ve škole pro potomky českých přistěhovalců. V městečku Charles City totiž vyrůstá továrna firmy Mitas, kterou stavějí Češi a Moravané. Od jara 2012 bude vyrábět zemědělské pneumatiky pro americký trh.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká gumárenská společnost chce v Iowě vyrábět pneumatiky pro zemědělské využití.

Česká gumárenská společnost chce v Iowě vyrábět pneumatiky pro zemědělské využití. | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Iowa je zemědělské srdce Ameriky. Zdánlivě nekonečné lány se táhnou od obzoru k obzoru, kam oko dohlédne. Uprostřed této farmářské země je městečko Charles City. Na jeho okraji buduje svou americkou továrnu firma Mitas.

V rozlehlé průmyslové budově rozdělené na několik hal už se instalují výrobní zařízení. „Jsme v tuto chvíli v polovině, a jsme v souladu s programem, který máme na celý projekt nastaven,“ říká prezident společnosti Mitas v Severní Americe Pavel Charvát, který na instalaci dohlíží, a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

V Charles City v americké Iowě natáčel zpravodaj ČRo ve Spojených státech Vít Pohanka

„Máme v tuto chvíli pět zaměstnanců vlastních, amerických. Máme tady kolem 40 montérů z České republiky, a máme tady podle situace 150 až 200 amerických pracovníků, kteří pracují pro naše dodavatele.“

Do tajů budoucí výroby se zpravodaje ČRo ve Spojených státech Víta Pohanku pokusil u masivních gumárenských strojů zasvětit manažer provozu vznikající továrny Tomáš Hanáček. Prý nepříliš úspěšně. Budoucí američtí zaměstnanci, kteří budou tato zařízení obsluhovat, jim ale rozumět musí. Mitas už jich část nabral, a poslal je na zaškolení na Moravu:

„Byla to skupina údržbářů, kteří byli zaškoleni přímo v Otrokovicích ve výrobě, která je velmi podobná výrobě tady v Charles City. Další skupina lidí byla poslána také do Otrokovic, a tito lidé by měli zastávat funkci operátorů na různých typech zařízení, která jsou samozřejmě také shodná s tím, co bude tady,“ vysvětlil Hanáček.

Americkým zaměstnancům Mitasu se prý v Česku líbilo. „Největší zážitek měli z českého piva, které jim všem evidentně chutnalo, a přišli vždy za mnou do kanceláře s úsměvem na tváři a říkali: ‚To pivo je skutečně výborné‘,“ svěřil se Hanáček.

Podle Ládi z firmy Buzuluk v Komárově je rozdíl v práci ve Spojených státech a doma v Česku především v bezpečnosti: „Tady ta bezpečnost je velice přísně dodržována, nebo musí být dodržována. Samozřejmě je to pro nás někdy trošku svazující, ale musíme se přizpůsobit podmínkám, které tady bezpečnost vyžaduje. Zatím jsme si nějaké velké problémy nevytvořili, takže doufám, že to dopadne dobře a nic se nestane,“ popsal Vítu Pohankovi Láďa.

Firma Mitas bude v Charles City zaměstnávat přes 200 lidí. Podle starosty města Jamese Erba je Mitas významný zaměstnavatel. V Charles City jsou prý jen dva nebo tři další, kteří poskytují práci řádově stejnému počtu lidí. Doba je nelehká a každý takový podnik je pro město dobrý.

Podobný náhled na věc mají i místní byvatelé. Například důchodkyně Louis mluví o naději, kterou nová továrna Mitasu zdejším lidem přináší. Ekonomická krize sice nezasáhla zemědělskou Iowu tak tvrdě, jako jiné oblasti. I tak jsou tady za každou práci vděční.

Vít Pohanka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme