Česká literatura ve Frankfurtu nad Mohanem

Dětský čtenář, to je kategorie milovníků literatury, která se stále ztenčuje. Také proto se na věkovou kategorii od 6 do 18 let systematicky soustředí největší veletrh knižní tvorby na světě ve Frakfurtu nad Mohanem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Knihy

Knihy

V konkurenci světové dětské literatury se ta česká nemá za co stydět. Jsme bez nadsázky jednou z velmocí, ať už se jedná o samotné dětské knížky nebo knihy jako předlohy pro dnes populární filmové zpracování tématu, říká ředitel nakladatelství Albatros Martin Slavík. "Jeden rozměr je nabídka našich titulů, které vydáváme v Čechách, tradiční, které mají filmovou podobu, která proletěla Evropou před mnoha desítkami let v čele s příběhy Krtečka pana Zdeňka Müllera. Tady kontaktujeme partnery zejména v těch zemích, kde to má volné promotion v televizi. A to je naše tradiční parketa."

Letošní ročník knižního veletrhu ve FFM byl věnován arabskému světu, arabistky Naděždy Obadalové jsem se tedy ptal, čím se liší tamní dětské knížky od těch evropských. "Vychází zase z místních tradic a určitě se tam najdou knihy, které se budou svým zpracováním blížit těm trendům, které jsou vesvětě."

Úspěchy české dětské literatury mapuje už léta také vedoucí české expozice knih ve Frankfurtu, ředitelka Světa knihy Dana Kalinová. "To, že Lucie Seifertová byla oceněna cenou Litera Magnesia, tak v Bratislavě na následném veletrhu a Lucembursku budeme ukazovat ta veliká leporela jejích komiksů. Myslím, že dětská literatura má velkou budoucnost a protože se vytrácí dětský čtenář, musí se s tím něco dělat."

A o jaké české knížky pro mládež je ve světě největší zájem, pokračuje opět Martin Slavík z Albatrosu. "Především je to plejáda tradičních titulů jako jsou tituly bratří Čapků, tradičních autorů. Na druhé straně manželů Munkových Štaflík a Špagetka, od Markéty Zinnerové Princezna z třešňového království, ale snažíme se uplatnit i tituly současných autorů, kteří píšou prózu pro dospívající na zajímavá témata jako třeba Byla jsem česká služka aneb au-pair a podobné."

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme