Česká mise v Bosně končí, vojáci míří do Kosova

Mise české armády v Bosně a Hercegovině už v podstatě definitivně skončila. Vojáci už opustili všechny základny a odsunuta je i naprostá většina techniky. Na průběh likvidačních prací se přijel podívat i náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. O ukončení mise v Bosně a Hercegovině rozhodla česká vláda s tím, že se naši vojáci soustředí na mírové operace v Kosovu v kontingentu KFOR.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojenská základna | Foto: Armáda ČR

Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý prohlásil, že česká mise svůj úkol beze zbytku splnila. "Naši vojáci splnili své úkoly, a nejenom že prokázali vysokou úroveň profesionality při výkonu všech povinností, ale myslím si, že tato mise nastartovala svým způsobem i novou generaci při budování armády České republiky a generaci nových schopností vojáků jako profesionálů," řekl Českému rozhlasu generál Šedivý na základně pátého mechanizovaného praporu české armády v Bosanské Krupě. Kromě oddělení znepřátelených strana a ukončení konfliktu vojáci opravili například řadu cest nebo základních škol. Během mise SFOR čtyři z nich zahynuli.

Od 1. března příštího roku by měl v Kosovu začít fungovat společní česko-slovenský prapor. Těžká vojenská technika, ubytovací buňky či bezpečnostní kryty se tedy přesouvají právě do Kosova, zařízení, která potřebují opravu, jsou transportována do České republiky a po opravě odjedou zpět do zahraničí.

Základna české jednotky SFOR v Bosně se znovu promění ve školu pro místní děti. Z vojenské základny s ostnatým drátem kolem plotu se opět stává místo, kde se válka probírá hlavně v hodinách dějepisu. Zbourána už je strážní věž Hanička ve svahu nad budovou a z míst, kde bývala přistávací plocha pro vrtulníky, bude na jaře opět školní hřiště. Základna bude předána bosenským úřadům po 2. prosinci.

Místnímu obyvatelstvu se odchod české armády vůbec nelíbí, naši vojáci jsou prý přátelštější než Kanaďané nebo Britové, kteří v Bosně přebírají naší roli. Poslední český voják by měl z Bosny a Hercegoviny odjet 20. prosince.

Daniel Takáč, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme