Česká Národní budova v New Yorku se po rekonstrukci konečně otevírá

Česká Národní budova v New Yorku otevře po šesti letech znovu dveře. Tak dlouho trvala rekonstrukce, po které se má naše budova stát hlavní adresou českého předsednictví Evropské unie v New Yorku. Kanceláře v budově mají mimo jiné České centrum a generální konzulát, je v ní i galerie, restaurace a víceúčelový sál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní budova v New Yorku | Foto: Miroslav Konvalina

Stoletou budovu koupil za symbolický dolar český stát v roce 2001. Američtí krajané nedokázali její údržbu a provoz financovat. S přestavbou se začalo na jaře 2003 a skončit měla původně v roce 2004.

Jenže ji stíhal problém za problémem. Mnohé práce se prodražily, protože si na ně česká firma vybraná ministerstvem zahraničí musela najmout místní stavebníky. Rozpočet plánovaný na 245 - 285 milionů korun se vyšplhal takřka na trojnásobek.

Premiér Mirek Toplánek nedávno připustil, že se při rekonstrukci nadělala spousta chyb z hlediska celého úmyslu, tak financování.

Vít Pohanka, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme