Česká nemocnice na Srí Lance slouží i po deseti letech od cunami

Češi před deseti lety poslali na pomoc Srí Lance zasažené ničivou cunami stovky milionů korun. Na jihu ostrova také dodnes funguje část nemocnice, ve které čeští lékaři zachraňovali hlavně děti. A Srí Lanka je dodnes vděčná za to, že právě Česká republika byla mezi prvními státy, které postižené zemi přispěchaly na pomoc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká nemocnice na Srí Lance

Česká nemocnice na Srí Lance | Foto: Hana Hettiaratchi Sklenářová

„Cunami před deseti lety, to byla noční můra. Přílivová vlna nás zdevastovala a bylo zřejmé, že bez cizí pomoci to nezvládneme. Zničená byla i zdravotnická zařízení, neměli jsme kde léčit raněné a pak od vás, od České republiky přišla nabídka, že pošlete polní nemocnici," vzpomíná náměstek srílanského ministra zdravotnictví Harsha de Silva.

Jak dodává, dvě letadla z Prahy během pouhých dvou dnů přivezla veškeré vybavení pro polní nemocnici o kapacitě čtyřiceti lůžek, kterou postavili v Karapitiya u města Galle. Lůžka, léky, operační nástroje, prostě vše, od jehel až po inkubátory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká nemocnice na Srí Lance slouží i po deseti letech od cunami. Natáčel o ní Robert Mikoláš

„Tehdy panovalo velké horko, při kterém nebylo možné operovat. Stačilo ale říct, a Češi zajistili i klimatizaci a stejně tak i záložní systémy energie. A ještě musím říct, že Česká republika nám přišla na pomoc ještě před světovými velmocemi," zdůrazňuje Harsha de Silva.

Hand for help, ADRA, Člověk v tísni a další organizace stejně jako tisíce bezejmenných dárců z České republiky poslaly na Srí Lanku i na další země postižené vlnou cunami, tedy hlavně Indonésii a Thajsko, celkem 360 milionů korun. A konkrétně na Srí Lance se jakousi koordinátorkou české pomoci stala Hana Hettiaratchi Sklenářová.

První dá​ma Srí Lanky a Hana Hettiaratchi Sklenářová | Foto: Hana Hettiaratchi Sklenářová

„Přiletěla i řada specialistů z České republiky, kteří tady fungovali od prvního dne, od prvního momentu, a doslova holýma rukama tady stavěli nemocnici. Jezdili do terénu až po dobu převedení do permanentní fáze, kdy vytrénovali místní srílanský personál, a nemocnice díky tomu mohla efektivně fungovat dál a funguje do dnešního dne,“ připomíná.

Konkrétně nemocnice působí ve městě Beliatta. „Část původního vybavení polní nemocnice stále funguje, ať už jde o inkubátory, ultrazvuk, operační sál nebo lůžka. A to jen potvrzuje, jak cenná česká pomoc byla," uzavírá náměstek srílanského ministra zdravotnictví Harsha de Silva.


Zvětšit mapu

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme