Česká nemocnice ve Vietnamu pomáhá přes půl století, využívá i tradiční léčbu

Česká nemocnice ve vietnamském Hai Phongu používá moderní přístroje i tradiční medicínu. Funguje už víc než padesát let a v minulosti se v ní léčili i vojáci Vietkongu. Dnes spolupracuje třeba s pražskou motolskou nemocnicí a chce na zkušenou vysílat i vietnamské sestry do Čech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká nemocnice ve Vietnamu

Česká nemocnice ve Vietnamu | Foto: Robert Mikoláš

U vchodu do komplexu několika budov je cedule s nápisem Nemocnice vietnamsko-československého přátelství. Bývalá československá vláda ji totiž pomohla vybudovat na konci 50. let minulého století. Ostatně tyto doby dodnes připomíná i obří fotografie vietnamského komunistického vůdce Ho Či Mina visící v jednom z pavilonů.

Sestra v přijímací kanceláři zjišťuje aktuální stav starší pacientky, která trpí cukrovkou. Na vyšetření přitom čekají další desítky lidí, tedy hlavně ti, kteří mají pojištění, což jsou zhruba dvě třetiny z celkového počtu. V opačném případě si návštěvu u lékaře musí zaplatit hotově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž v české nemocnici ve Vietnamu natáčel Robert Mikoláš.

„Po založení nemocnice i v průběhu vietnamské války jsme díky Čechoslovákům mohli zachránit mnoho lidí, civilistů i vojáků, kteří utrpěli zranění," potvrzuje zástupce ředitele nemocnice, profesor Cong Bingh.

Odstředivka z Česka zrychlila práci

Návštěvníky zdravotnického zařízení, zejména pak příbuzné pacientů, však dnes zajímá zcela jiná deska než ta na vstupní bráně. Hned za ní se totiž nachází velká černá tabule, kam se píší jména lidí, kteří zemřeli.

Úmrtnost ale snižuje nové vybavení některých oddělení, vedení nemocnice, jejíž budovy by nutně potřebovaly minimálně novou fasádu, však přiznává, že bez darů ze zahraničí by si drahé přístroje nemohli dovolit. A doktoři, kterých tu působí 200, si v této souvislosti pochvalují i moderní centrifugu.

„Tady máme odstředivku, kterou používáme při zpracování odebrané krve. Jde opět o dar České republiky v hodnotě dvou milionů korun a díky němu se celý proces nejen zjednodušil, ale hlavně zrychlil," ukazuje profesor Cong Bingh.

„Naše nemocnice má také oddělení tradiční medicíny, takže používáme i bylinky, různá koření a přírodní produkty, hlavně pak co se týče pooperační léčby," dodává další z lékařů. Vietnam býval jednou z prioritních zemí české rozvojové pomoci a i díky tomu v Hai Phongu mají zubní oddělení.

„Tato křesla z České republiky fungují už od roku 2008, stejně tak jsme od vás dostali i zubní plomby. Ty obyčejné pak naši pacienti mají zdarma, a to platí také u vytržení zubu. Pokud ale chtějí bílou, tak tu už si musí zaplatit," vysvětluje doktorka Tam s tím, že kompozitní plomba stojí v přepočtu 320 korun, což je ale zhruba desetina zdejšího měsíčního platu.

A i když ekonomika Vietnamu díky miliardovým zahraničním investicím rychle roste, na mzdách ani na modernizaci zdravotnictví to příliš znát není a je zřejmé, že bez pomoci zvenčí se místní nemocnice jen těžko obejdou. Stále silněji však, zejména z evropských zemí, znějí hlasy, že na financování vietnamského zdravotnictví by se už měla podílet především vláda v Hanoji.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme