Česká neziskovka v Indonésii zachraňuje ekosystém. Do škol dodává knihy o ochraně přírody

Žijí v ráji, o přírodě a její ochraně toho ale vědí minimálně. Indonéské děti ale teď díky iniciativě několika Čechů mají šanci vše změnit. Vzdělání a ekologickou výchovu jim totiž umožňují knihy, které do škol i do náboženských institucí dodávají lidé z neziskové organizace sídlící na ostrově Bali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indonéský ostrov Bali

Indonéský ostrov Bali | Foto: Kateřina Procházková

„Tahle knížka, edukomiks neboli výchovný komiks je například o změně klimatu. Všechno je v indonéštině, krásně barevné moderní knížky,“ ukazuje Petr Hindrich bohatě ilustrovanou publikaci.

Ta v současnosti oblíbenou formou, tedy s pomocí komiksového příběhu, dokáže dětem předat informace, jaké by je mnohdy jen těžko dokázaly zaujmout. A především v Indonésii, kde četba není úplně rozšířeným koníčkem. Jen asi jeden z tisíce Indonésanů si totiž rád a pravidelně vezme do rukou knihu.

Zoo v Calgary vyšetřuje záhadné úmrtí tučňáků. Třetina hejna se utopila

Číst článek

„Čtení tu není jako alternativa volného času, knižní kultura tu neexistuje. Na to, že Indonésie má 250 milionů obyvatel a 17 tisíc ostrovů, tak přístup ke knihám je limitovaný. Je tu málo knihoven, knihkupectví i lidí, kteří čtou,“ dodává čtyřicetiletý sympaťák, který si ostrov Bali vybral za svůj druhý domov.

Indonésie je ve světě vnímána jako ráj na zemi, ve skutečnosti je ale vážně ohrožen, proto se skupina kolem Petra Hindricha nazvaná green-books.org rozhodla pro osvětu právě mezi dětmi.

„Každou hodinu se tu odlesní 120 fotbalových hřišť. Indonésie je druhý největší znečišťovatel oceánu plasty. Každou minut tu skončí v moři šest tun plastu. A 82 % korálových útesů je zničených lovením dynamitem a kyanidem,“ vypočítává největší problémy.

Proto se soustředí na vzdělávání budoucí generace Indonésanů, kteří si nic z toho, stejně jako jejich rodiče neuvědomují. Publikace, mezi kterými nechybí ani různé encyklopedie nebo příběhy o zdejší fauně a flóře, tak nabízejí hlavně do veřejných škol, ale také do kluboven či náboženských institucí.

Petr Hindrich a výchovný komiks | Foto: Robert Mikoláš

„Komunity se o nás dozví, každý týden nám chodí dvě až tři přihlášky. Máme nějaká kritéria, na jejichž základě vybereme vhodné kandidáty, kde hlavně potřebujeme vhodné dospěláky, kteří se budou o program starat. Knihy pak jsou poslány přímo z Jakarty z nakladatelství do komunit,“ popisuje.

O distribuci knih je tedy na různých indonéských ostrovech velký zájem, podle Petra Hindricha ale jde jen o první krok při naplňování jejich programu.

„Druhým je hra aktivit na téma ekosystém, odpadky, koloběh vody v přírodě nebo ochrana živočišných druhů. Doufáme, že do budoucna to přeroste ve třetí stupeň a přes děti se vědomosti dostanou do celé komunity a naše ekoknihovny se stanou centrem environmentálního vzdělání,“ říká Petr Hidrich.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme