Česká politická špička podpořila operace proti terorismu

Prezident Václav Havel vyjádřil "absolutní podporu" zahájené odvetě USA za zářijové teroristické útoky na New York a Washington. "Je na místě klidná trpělivost, není důvod k panice," zdůraznil na mimořádné tiskové konferenci prezident. Odvetu za teroristický útok na Spojené státy dnes podpořili i premiér Miloš Zeman, předseda sněmovny Václav Klaus a předseda Senátu Petr Pithart. Představitelé silových ministerstev rozhodli, že přijatá bezpečostní opatření v České republice se v důsledku útoku na cíle v Afghánistánu nemění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Havla jsou chvíle, kdy si "naše svobody" žádají určité oběti. Pokud se lidé chtějí svým svobodám a civilizačním hodnotám těšit, musí být připraveni tyto hodnoty bránit i se zbraní v ruce, uvedl prezident.

Mluvčí vlády Libor Rouček oznámil, že ČR byla na možnost vojenského útoku Spojených států na Afghánistán připravena. "Na všechny eventuality je vláda připravena. Spojené státy a spojenci mají plnou podporu České republiky, nejenom politickou a morální, ale i vojenskou," tlumočil mluvčí stanovisko premiéra Zemana.

Není důvod měnit současný bezpečnostní systém, oznámil ministr vnitra Stanislav Gross. "Není důvod k žádným mimořádným opatřením, není důvod, aby občané České republiky byli zneklidněni, všechny bezpečnostní systémy fungují tak, jak mají a bezpečnost občanů je zajišťena," prohlásil Gross. O situaci v souvislosti s útoky proti Talibanu spolu na úřadu vnitra jednali ministři obrany a vnitra Jaroslav Tvrdík a Stanislav Gross, k nim se připojil i šéf české diplomacie Jan Kavan a vicepremiér Vladimír Špidla.

Ministr zahraničí Jan Kavan potvrdil, že potvrdil, že představitelé českého státu věděli o chystaném útoku věděli dopředu. "Zpráva nás nijak nezaskočila, o bombardování jsme se dozvěděli dnes odpoledne z diplomatických zdrojů. Podle ministra obrany Tvrdíka zatím není důvod k nasazení armády na ochranu některých amerických objektů na našem území. Tvrdík také uvedl, že česká armáda nabídla na žádost spojenců letadlo Tu-154 s posádkou 10 osob jako podporu pro letouny, které se přesunují na Blízký východ.

V neděli započatý vojenský útok Spojených států na Afghánistán nic nemění na dosavadním postoji České republiky jako členského státu Severoatlantické aliance. Řekl to mluvčí ministerstva zahraničních věcí Aleš Pospíšil. Podle něj se ani "pro české občany se v tuto chvíli nic nemění". Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus v první reakci na útok uvedl, že použití síly je vždy velmi smutnou věcí. V tomto případě je ale podle Klause evidentní, že je použití síly nezbytné.

České aerolinie po dnešním zahájení útoku USA na Afghánistán nezrušily žádný ze svých letů a zatím létají podle platného letového řádu. Mluvčí ČSA Daniel Plovajko uvedl, že společnost neměla v neděli plánovaný let do žádné arabské země.

Temelínská elektrárna nepřijala v souvislosti se začátkem útoku na Afghánistán žádná nová bezpečnostní opatření. Jak uvedl mluvčí elektrárny Milan Nebesář, ke změně bezpečnostních opatření by mohlo dojít, pokud by zostření nařídila bezpečnostní rada státu. Ani Jaderná elektrárna Dukovany na Třebíčsku zatím nepřijala žádná dodatečná bezpečnostní opatření. V okolí elektrárny je od minulého pátku zavedena omezená letová zóna, do které mohou letadla vstupovat jen na zvláštní povolení oblastního střediska řízení letů.

I další české strategické firmy přijaly zvýšená bezpečnostní opatření už po útoku na Spojené státy 11. září. Proto v souvislosti s odvetnými akcemi USA a Velké Británie proti Afghánistánu bezpečnostní opatření nestupňují. Výjimkou je Český Telecom, který zpřísnil bezpečnost ve svých objektech. Největší cestovní kanceláře Čedok a Fischer zatím neuvedly, jak budou na situaci reagovat. Vedení ústeckého Spolku pro chemickou a hutní výrobu a lovosické Lovochemie, které ve svých areálech skladují nebezpečné chemikálie, budou o dalším možném zpřísnění bezpečnostních opatření jednat v pondělí.

Milan Kopp, Lenka Šumová, Marta Levorová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme