Česká potápěčská výprava dostala od chorvatského soudu pokutu

Více než stotisícovou pokutu - 31 tisíc kun - musela zaplatit česká potápěčská výprava. Vyměřil ji to soud v Dubrovníku. Chorvatská strana obvinila členy expedice Garibaldi z nedovoleného chování při ponoru k vraku italského křižníku a údajně i z podmořského průzkumu bez povolení. Expedici také poznamenala tragická smrt jednoho z členů skupiny před dvěma dny. Ten zahynul, když se od vraku snažil vynořit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

potápěč | Foto: DIVE POINT, s.r.o.

Chorvatský soud také ze země vyhostil šéfa výpravy českých potápěčů Zdeňka Partyngla. O osudu zbylých členů se má rozhodnout v příštích dnech. V opačném případě by musel Partyngl podle chorvatských zákonů do vězení.

Čeští potápěči se chtějí proti rozsudku odvolat. Soudní řízení proběhlo podle chorvatských zákonů o potápění a archeologii. Dnes má proběhnout další - správní řízení na dubrovnickém kapitanátu.

Výprava neměla příslušná povolení z ministerstva kultury, jenže křižník Garibaldi z roku 1915 ještě nebyl za chráněnou památku prohlášen. Právě česká expedice jej objevila.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme