Česká protichemická jednotka cvičí nedaleko Ammánu své jordánské kolegy

Na boji proti takzvanému Islámskému státu se podílí i Česká republika. Už několik let cvičí česká protichemická jednotka své jordánské kolegy. Toto malé království je jedním z nejaktivnějších arabských členů mezinárodní koalice proti džihádistům. Vzhledem k používání chemických zbraní v sousední Sýrii je tak pomoc českých specialistů pro Jordánsko nesmírně cenná. Výcvik provádějí na základně nedaleko Ammánu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká protichemická jednotka cvičí své jordánské kolegy nedaleko Ammánu​

Česká protichemická jednotka cvičí své jordánské kolegy nedaleko Ammánu​ | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Asi dvacítka jordánských vojáků cvičí na betonové ploše použití plynových masek. O kousek dál se další skupiny připravují na práci s kontaminovaným materiálem.

„Nyní probíhá balení vzorku. Nejdřív přijde vzorek do teflonové nádoby, tato nádoba musí být po odběru dekontaminována, vysušena. Poté přijde vzorek do prvního igelitového obalu, kam se pro absorpci musí vložit aktivní uhlík," vysvětluje poručík Michal Kokeš.

„Cvičitelé mají opravdu velké zkušenosti. Výuka jde dobře, máme tu tlumočníka, takže s porozuměním problémy nejsou," chválí si české učitele jeden z jordánských vojáků. Ne všichni totiž rozumí anglicky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na základně nedaleko Ammánu cvičí příslušníci české protichemické jednotky své jordánské kolegy. Natáčel tam zpravodaj Štěpán Macháček

„Na té armádní úrovni vědí, že to je hrozba, které mohou čelit. Ale přestože mají od Američanů špičkové vybavení, tak ti vojáci neovládají základní techniky," říká velitel českého výcvikového týmu v Jordánsku kapitán Martin Holub.

„Tím, že syrský režim je podezřelý z používání minimálně chemických zbraní, tím jaký je v Sýrii chaos a nestabilita, tak je v podstatě hrozba, že se k těm armádním zásobám může dostat kdokoliv; oni můžou čelit jak konvenčnímu použití těch zbraní, tak i improvizovanému použití," dodává.

Ozbrojené skupiny můžou chemický materiál použít u improvizovaných či nástražných výbušných systémů. Proto také výcvik jordánské jednotky spojuje protichemické a ženijní dovednosti. A projekt má i kulturní rozměr.

Podle náměstka ministra obrany Jakuba Landovského zlepšuje pohled českých vojáků na arabský svět. „Aby naši vojáci vnímali to prostředí jako prostředí, které nemá jednu tvář a jednu barvu, ale je pestré a není pouze nebezpečné," říká. Jordánská armáda se podle něj přibližuje ke standardům NATO a s českou pomocí prý může počítat i nadále.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme