Česká republika a Rakousko dospěly k dohodě o Temelínu

Česká republika a Rakousko dosáhly po celodenním jednání v Bruselu dohody ve sporné otázce jaderné elektrárny Temelín a završily tak proces z Melku. Premiéři Miloš Zeman a Wolfgang Schüssel se s pomocí komisaře Güntera Verheugena dohodli, že budou usilovat o to, aby závazky v dohodě obsažené byly zakotveny v protokolu přiloženém ke smlouvě o přistoupení České republiky k Evropské unii. Došlo tedy k průlomu nejen kolem česko-rakouského sporu o Temelín, ale také ve vstupních rozhovorech, neboť Česko by mohlo do konce roku uzavřít velmi významnou kapitolu energetika. Rakouská strana se zavázala, že tomu nebude bránit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Zeman, G. Verheugen a W. Schüssel

M. Zeman, G. Verheugen a W. Schüssel | Foto: Karel Barták | Zdroj: Český rozhlas

V dokumentu s názvem Závěry melského procesu a následující kroky se píše, že proces zlepšil výměnu informací mezi Českou republikou a Rakouskem o jaderné elektrárně Temelín. "Melkský proces vytvořil podmínky pro větší důvěru mezi mezi zeměmi v důsledku intenzivního dialogu dialogu o nukleární energii," cituje z dokumentu zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich. Dokument připomíná, že Česká republika má právo zvolit si energetickou politiku jako suverénní země. Na druhou stranu je podle dokumentu nutné, aby Zemanova vláda a každá jiná chápala starost rakouského kabinetu o bezpečnost Rakouska.

Problém s Temelínem byl žábou na prameni našich vstupních rozhovorů v kapitole energetika. To dnes zmiňoval nejenom komisař Verheugen, ale také premiér Miloš Zeman. "Touto dohodou umožňujeme i pokračování v kapitole energetika a uzavření této kapitoly a to znamená, že i proces rozšiřování Evropské unie probíhá standartním scénářem," uvedl Zeman.

Komisař Verheugen prohlásil, že Evropská komise je připravena už zítra předložit pracovní skupině pro rozšíření pracovní dokument energetika pro Českou republiku. Verheugen doplnil, že skupina tento dokument nejspíše schválí, což by znamenalo, že Česko by už 11. prosince na ministerském zasedání Evropské unie a České republiky mohlo uzavřít velmi významnou a kontroverzní kapitolu energetika.

Ačkoliv proces z Melku začal téměř před rokem, závěrečný dokument o bezpečnosti Temelína se rodil v těžkých bolestech. Česká a rakouská delegace jednala od desáté hodiny dopolední a razhovory byly dvakrát přerušeny. Poprvé když si rakouská strana vyžásdala technické detaily k Temelínu, které se pak obratem z Prahy posílaly z Prahy do Bruselu. Druhé přerušení si vyžádal rakouský kancléř Schüssel, který měl thodinové setkání s belgickým premiérem Verhofstadtem.

Česká vláda na večerním mimořádném zasedání přijala kompromisní dokument, týkající se hodnocení bezpečnosti a ekologických dopadů jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Kabinet pověřil premiéra Zemana podepsáním dokumentu a zmocnil ho ke schválení případných legislativně-technických úprav. Podle mluvčího Libora Roučka je naše země ochotna udělat drobné technické úpravy v nejaderné části elektrárny. Za to Praha očekává, že Rakousko nebude blokovat uzavření energetické kapitoly při jednáních s Evropskou unií.

Rakouští odpůrci Temelína mezitím na dnešní večer přichystali další blokádu společných hranic. Po 19. hodině necelá stovka demonstrantů přehradila hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště. Blokáda, která měla původně trvat pouze do 20. hodiny, pokračovala i po tomto čase. A to i přesto, že policie několikrát demonstranty vyzývala, aby uvolnili komunikaci na hranici. Demonstranti však měli přes vozovku natažený ocelový řetěz uzamčený zámky a výzvy policie přehlušovali zvukem sirény. Poslední půlhodina blokády se odehrávala ve znamení ostrých slovních přestřelek mezi umírněnými a militantními odpůrci Temelína. V půl deváté večer byl řetěz uvolněn a doprava přes hraniční přechod začala opět volně proudit.

Protest na hraničním přechodu Wulliwitz-Dolní Dvořiště organizovala hornorakouská Platforma proti jadernému nebezpečí a mají se ho podle aktivistů zúčastnit všechny antiatomové organizace. Rakušané se rozhodli pro výstražnou blokádu, protože odmítají, aby byla uzavřena kapitola "energetika" v rámci vstupních jednání České republiky s Evropskou unií. Česká strana podle nich nepodala dostatečné důkazy nejvyšších bezpečnostních standardů elektrárny. Trvají na tom, aby byl Temelín odstaven. Dnešní demonstrace je už šestou v pořadí na společných hranicích od začátku září, kdy rakouští protijaderní aktivisté v rámci boje proti Temelínu vyhlásili takzvaný horký podzim. Josef Neumüller ze spolku Stop Temelín potvrdil, že aktivisté hodlají v protestech dál pokračovat.

Milan Fridrich, Marie Woodhamsová, Ivan Mls, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme