Doufám, že Česko sehraje větší pozitivní roli, pokud jde o Sýrii, říká představitel opozice Sabra

Česko a Evropská unie by se podle představitele syrské opozice George Sabry měly více angažovat v Sýrii, aby se podařilo zastavit tamní občanskou válku spojenou s humanitární a uprchlickou krizi. Sabra to v pátek řekl po setkání se senátory Markem Hilšerem a Davidem Smoljakem z klubu Starostů a Zdeňkem Papouškem z klubu KDU-ČSL. Podle nich by se měl situací zabývat i senátní zahraniční výbor.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představitel syrské opozice George Sabra | Zdroj: Profimedia

„Doufám, že Česko sehraje větší pozitivní roli, pokud jde o situaci v Sýrii,“ uvedl Sabra. Humanitární katastrofa v této asijské zemi by měla být předmětem zájmu celého světa. Česko a Sýrie mají k sobě blízko vzhledem k tomu, že oba národy zažily autoritářský či diktátorský režim a okupaci, dodal Sabra, který byl dlouholetým předsedou exilové Syrské národní rady a předloni vedl opoziční zástupce na ženevských jednáních o Sýrii.

Až do konce. Poslední bitva proti Islámskému státu na vlastní kůži

Číst článek

Občanská válka v Sýrii trvá od roku 2011, podle odhadů si vyžádala až půl milionu obětí a způsobila masovou vlnu uprchlíků. Zapojila se do ní ruská armáda, která pomáhá syrské vládě prezidenta Bašára Asada v boji proti jejím oponentům i proti islámským radikálům. Pomoc v boji proti teroristickému Islámskému státu na syrském území poskytlo také USA.

Situace v Sýrie je podle Hilšera jakýmsi rukojmím ruských zájmů. „Pokud nedojde k nějaké dohodě mezi Ruskem a dalšími velmocemi, situace se bude obtížně řešit,“ uvedl senátor. „Rusko má velké pole působnosti v Sýrii a moc dobře to ví. V podstatě si tam aktuálně dělá, co chce,“ dodal Papoušek. Podle něj i prezident Miloš Zeman nepřímo podporuje Asadův režim svou podporou ruských zájmů. Podle Smoljaka je i role českého velvyslanectví v Sýrii nešťastná v tom, že pomáhá legitimizovat Asadův režim.

Speciální právní výbor OSN loni oznámil, že podle shromážděných důkazů se všechny syrské strany tamního konfliktu dopouštěly zločinů, včetně násilí na ženách a dětech. Vyšetřovací komise obvinila syrské vládní síly z válečných zločinů, jako jsou hromadné popravy, a obdobně přičetla zločiny některým opozičním skupinám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme