Česká republika po vstupu do EU mezi středně bohatými

Česká republika a Slovinsko se v budoucí Evropské unii rozšířené na 27 členů zařadí po bok Španělska, Portugalska, Řecka, Kypru a Malty, do prostřední skupiny z hlediska životní úrovně, kde se bude příjem na hlavu pohybovat od 68 do 95 procent průměru EU.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbývajících 12 nynějších členů vytvoří "bohatou" skupinu, ostatní kandidáti ze střední a východní Evropy skupinu „chudou“. Konstatuje to obsáhlá zpráva Evropské komise o budoucí politice pomoci zaostávajícím regionům, koncipovaná jako podklad pro přemýšlení a diskusi v souvislosti s chystaným východním rozšířením.

Evropská unie má obavy z toho, kolik bude stát současné členy financování chudých oblastí v kandidátských státech. Unie funguje na principu solidarity, kdy bohaté státy přispívají do společného rozpočtu nejvyšší částkou a víe než třicet procent se pak rozdělí mezi málo rozvinuté regiony. Problém je v tom, že ve střední Evropě existují jen dva regiony, které nejsou chudé podle bruselské terminologie. Jsou to hlavní města ČR a Maďarska Praha a Budapešť. V těchto metropolích dosahuje úroveň hrubého domácího produktu 75 procent průměru v EU. Evropská komise ve svém dokumentu o regionální politice upozornila, že rozšíření prohloubí sociální rozdíly mezi státy Evropské unie.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme