Česká republika po vstupu do EU mezi středně bohatými

Česká republika a Slovinsko se v budoucí Evropské unii rozšířené na 27 členů zařadí po bok Španělska, Portugalska, Řecka, Kypru a Malty, do prostřední skupiny z hlediska životní úrovně, kde se bude příjem na hlavu pohybovat od 68 do 95 procent průměru EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbývajících 12 nynějších členů vytvoří "bohatou" skupinu, ostatní kandidáti ze střední a východní Evropy skupinu „chudou“. Konstatuje to obsáhlá zpráva Evropské komise o budoucí politice pomoci zaostávajícím regionům, koncipovaná jako podklad pro přemýšlení a diskusi v souvislosti s chystaným východním rozšířením.

Evropská unie má obavy z toho, kolik bude stát současné členy financování chudých oblastí v kandidátských státech. Unie funguje na principu solidarity, kdy bohaté státy přispívají do společného rozpočtu nejvyšší částkou a víe než třicet procent se pak rozdělí mezi málo rozvinuté regiony. Problém je v tom, že ve střední Evropě existují jen dva regiony, které nejsou chudé podle bruselské terminologie. Jsou to hlavní města ČR a Maďarska Praha a Budapešť. V těchto metropolích dosahuje úroveň hrubého domácího produktu 75 procent průměru v EU. Evropská komise ve svém dokumentu o regionální politice upozornila, že rozšíření prohloubí sociální rozdíly mezi státy Evropské unie.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme