Česká republika podporuje v Zimbabwe bývalé prostitutky s HIV

Už osm let jezdí africkou savanou v Zimbabwe slavná česká sanitka, která slouží jako poradna, ošetřovna a testovací stanice na HIV i další pohlavní choroby. Rozšíření viru HIV v jihoafrickém státě, který prošel pod vládou prezidenta Mugabeho hospodářským rozvratem, patří k nejvyšším na světě. Zákeřná epidemie ale přestává být v Zimbabwe tabu a podíl na tom má i česká organizace Rozkoš bez rizika, která sanitku do země vypravila a předala místní organizaci GWAPA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro matky bylo připraveno školení, jehož se zúčastnily s dětmi v náručí. I když malé děti možná rušily matky při výúce, předešlo se tak pláči, křiku a strachu. | Foto: Miguel Cuenca

„Když se nám narodila dvojčata, manžel odešel vydělávat peníze do Jižní Afriky, v Zimbabwe práce nebyla. Už se k nám nevrátil," vypráví Rosy, asi padesátiletá nezdravě působící hubená venkovanka.

„Chlapci rostli, pořád jsme byli sami, a tak jsme se přestěhovali za živobytím do 600 kilometrů vzdáleného města Gweru. Ani tam jsem ale solidní práci nesehnala. Dostala jsem jen neurčitou nabídku od jedné ženy. Nakonec se z toho vyklubal sex za peníze,“ říká Rosy.

Nemá žádné vzdělání, i proto nesehnala slušnou práci. A taky se snadno nakazila virem HIV při nechráněném sexu. Potkal ji stejný osud, jako zhruba čtyři pětiny prostitutek v Zimbabwe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Prokeše o české pomoci ženám nakaženým HIV v Zimbabwe

„Tehdy jsem nevěděla, jak je to riskantní. Bylo mi špatně, ale nedokázala jsem odhadnout, co mi je. Nakonec moji přátelé našli kliniku, kde se mě ujali,“ pokračuje Rosy.

Rosy se později postavila na vlastní nohy a to hlavně díky organizaci GWAPA. Dostala malou půjčku a začala s drobným podnikáním. K ekonomické nezávislosti jí i kolegyním z asociace pro prevenci AIDS pomáhá také společné podnikání u Gweru.

HIV pozitivní je podle statistik asi 15 procent obyvatel Zimbabwe. Realita ale nejspíš bude o dost horší. Vláda problém dlouho zlehčovala a epidemie dnes tvrdě dopadá na ekonomiku v celém regionu jižní Afriky. To potvrzuje René - Čech, který v sousední Jihoafrické republice provozuje malou výrobnu potisků:

„S AIDS tady máme obrovský problém. U nás ve fabrice ztratíme ročně kvůli této nemoci pět až šest lidí.“

Podřadné postavení žen

Šíření HIV na jihu Afriky napomáhá podřadné postavení tamních žen, odmítání kondomů i velká promiskuita. V boji s epidemií je sice jedna pojízdná česká ambulance příslovečnou kapkou v moři, o smysluplnosti vlastního díla ovšem nepochybuje šéfka Rozkoše bez rizika Hana Malinová.

V Zimbabwe sama rozdávala velmi upřímné komixy o úskalích sexuality a provedla desítky testů na HIV.

„Chtěli jsme místní ženy naučit to, co umíme. Naše know how. Je tam potřeba přeskupit myšlení. Tam jsou muži, kteří vědí, že jsou HIV pozitivní, mají čtyři děti a přesto svoji manželku nakazí, protože ona je povinna poskytovat jim sex,“ uvádí Malinová.

Česko dalo loni na rozvojovou pomoc v celém světě skoro čtyři a půl miliardy korun. Samotná organizace GWAPA dostala z Prahy čtvrt milionu. Zimbabwe už ale osm let nepatří mezi prioritní země naší rozvojové spolupráce a česká stopa v boji se zákeřnou nemocí se proto může rychle vytratit.

Jan Prokeš, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme