Česká republika se do operací nad Libyí nezapojí

Česká republika vítá rezoluci Rady bezpečnosti OSN otevírající cestu k leteckým úderům na Libyi, s účastí armády v akci nepočítá. Premiér Petr Nečas uvedl, že rezoluce umožní zajistit ochranu libyjských civilistů před násilím a porušováním lidských práv. České vojsko se do operace nad Libyí podle ministra obrany Alexandra Vondry nezapojí, protože nemá potřebné schopnosti a kapacity. Armáda je ale připravena zapojit se do následné humanitární pomoci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg (TOP 09) | Foto: Tomáš Adamec

„Jediného, čeho se u takových akcí obávám je, že když se jednou vojenskou akcí začne, další budou pokračovat,“ říká ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, podle kterého je třeba odpovědět na několik otázek: jak vojenskou akci ukončit, čeho dosáhnout a co bude potom.

Přehrát

00:00 / 00:00

Schwarzenberg.mp3

„Tyto otázky by si měli klást ti, kteří teď do vojenských akcí vstupují. My do toho nevstupujeme.“

Česká republika se na vojenské akci podílet nebude. Karel Schwarzenberg hořce postrádá letadlovou loď ve Středomoří, která by patřila České republice.

„Je to záležitost některých arabských zemí jako je Saudská Arábie a Katar, dále Francie a Velká Británie. Tyto země se projevují jako akční a berou na sebe jistou zodpovědnost,“ dodává Schwarzenberg.

Ministr obrany Alexandr Vondra doplnil, že se není možné zúčastnit vojenské akce ani nasazením gripenů:

„My umíme s gripenama chránit český vzdušný prostor, umíme dělat air policing nad Pobaltím, ale ve Středozemí, jak kvůli geografické vzdálenosti, tak s ohledem na nutnou součinnost s dalšími letadly, považuji něco takového v dané situaci za vyloučené.“

Tomáš Pavlíček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme