Česká republika se připravuje na nákazu slintavkou a kulhavkou

Zemědělské podniky v České republice začínají přijímat opatření proti možnému zavlečení slintavky a kulhavky. Mnohé z nich už pozastavily přesuny zvířat, zpřísnily hygienická pravidla pro zaměstnance a veškeré vstupní režimy do farem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O posílení sanitárních opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky jedná Ústřední nákazová komise ministerstva zemědělství. Podle zpráv ze západní Evropy se zatím rozšíření choroby z britských ostrovů na kontinent nepotvrdilo, a tak ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský věří, že razantní opatření nebudou potřeba. Poslední epidemie slintavky a kulhavky postihla naše území v 70.letech.

Ústřední nákazová komise ministerstva zemědělství by na dnešním zasedání měla navrhnout dezinfekci všech vozidel ze států Evropské unie na hranicích v případě, že se výskyt slintavky a kulhavky v některé členské zemi patnáctky potvrdí.

Slintavka a kulhavka se z Britských ostrovů zřejmě rozšířila na pevninu. Podezření na nemoc trvá na francouzských farmách. Na Britských ostrovech bylo zatím potvrzeno 60 případů slintavky a kulhavky. Farmáři už museli nechat utratit a spálit 53 tisíc zvířat, aby tak zabránili šíření této vysoce nakažlivé nemoci.

Podle Františka Loudy z katedry chovu skotu Zemědělské univerzity v Praze se nákaza projevuje tím, že zvíře sliní, má puchýře na dásních a na jazyku, kulhá a má zvýšenou teplotu.

Česká republika už učinila potřebná opatření proti dalšímu postupu nemoci. Podle ministra zemědělství Jana Fencla, který je s premiérem Milošem Zemanem a dalšími šéfy resortů na oficiální návštěvě Španělska, se ale přes určitá podezření zatím neprokázal výskyt choroby na evropském kontinentu.

Jak Fencl uvedl, pro případ, že by se nákaza rozšířila až na naše území, existuje už pohotovostní plán. Vyžaduje ale součinnost integrovaného záchranného systému - mezi hasiči, armádou, veterinární službou Ministerstva vnitra a Policie ČR. Podle Fencla by bylo nutné dosáhnout neprodyšného uzavření lokality, kde by se problém objevil, to ohnisko zlikvidovat a nedovolit další přenos nemoci.

Resort mimo jiné zakázal svoz a přesuny hospodářských zvířat. Další opatření byla přijata především na letištích a dálničních odpočívadlech, kde se separují odpadky a potraviny, které by se cestující mohli pokusit převézt do Česka.

Veterináři dále zvažují, že kvůli slintavce a kulhavce nařídí povinnou dezinfekci na českých hranicích. Měla by se týkat všech cestujících a dopravních prostředků přijíždějících z Evropské unie. Opatření bude zavedeno poté, co se potvrdí rozšíření choroby z britských ostrovů na kontinent. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna zatím nelze odhadnout, kolik budou opatření stát. Jde ale o ochranu zdraví lidí a zvířat. O možných náhradách bude jednat ústřední nákazová komise.

Olomoučtí farmáři zostřují hygienická opatření proti slintavce a kulhavce. Veterináři už zkontrolovali na 130 farem včetně zoologické zahrady na Svatém Kopečku. Farmáři by proti případnému šíření choroby měli podle ředitele olomoucké okresní veterinární správy Zdeňka Králíka zlepšit zabezpečování uzávěry vstupních bran, zajistit kontrolu vstupu osob, účinnou desifekci do stájí, měli by mít dostatek desinfekčních prostředků. Dále by zemědělské podniky měli zajistit pro pracovníky biologických služeb ochranné pracovní oděvy, zpřísňují se také pravidla pro nákladání kadáverů uhynulých zvířat, pro nakládání zvířat, která jsou odvážena na nucené porážky a běžné porážky.

Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben připouští, že nejspíš dojde k posílení dezinfekčních opatření na státní hranici. Veterinární správa bude totiž žádat desinfekci všech automobilů projíždějícími přes hranice.

Duben uvedl, že další možností je vakcinace. Ta by ale kvůli současným předpisům EU výrazně omezila vývozuschopnost našeho masa do evropských zemí.

Duben zároveň upřesnil, že čeští veterináři by přistoupili k vakcinaci hospodářských zvířat, kdyby Evropská komise povolila vakcinaci v některé z kontinentálních evropských zemí a zároveň se u nás vyskytlo první ohnisko a situace by nešla zvládnout klasickými metodami.

Mimořádná opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky zavádí i Polsko. Uzavřelo své hranice pro dovoz živých zvířat a tepelně nezpracovaného masa a mléka. Jak hlásí náš varšavský zpravodaj, Pavel Novák, zvláštní opatření přijala veterinární služba i ve vnitrozemí. Hlavní veterinář Dolnoslezského vojvodství požádal chovatele dobytka ohroženého slintavkou a kulhavkou, aby zabezpečili své farmy před eventuálním nakažením touto nemocí. Dolnoslezské vojvodství sousedí v České republice s Libereckým a Hradeckým krajem. Hlavní veterinář doporučil farmářům, aby omezili kontakty se svými přáteli ze zahraničí. V případě jejich návštěvy radí nepřijímat od nich žádné potraviny a dovozené jídlo neprodleně likvidovat. Doporučil také instalaci dezinfekčních rohoží u vstupů na farmy a pečlivé dodržování zásad hygieny jak před kontaktem s chovanými zvířaty, tak po opuštění jejich chléva.

Ze strachu před rozšířením slintavky a kulhavky vyzvalo německé ministerstvo zemědělství k přísným bezpečnostním opatřením. Podle nařízení spolkového ministetsva na ochranu spotřebitele a zemědělství budou utracena všechna zvířata dovezená z Británie po 1. únoru. Úřady rovněž prozkoumají, zda byly transporty z Velké Británie skutečně desinfikovány. Ministerstvo opakovaně vyzvalo občany, aby nedovážely do Německa maso a mléčné produkty z Británie a aby se při pobytu na ostrovech vyhýbali postiženým oblastem. Před možným rozšířením nákazy v Německu varovala ministryně zemědělství Severního Porýní-Vestfálska Derby Höhnová, podle které je třeba připravit se na zavlečení epidemie do Německa. Úřady mezitím oznámily, že 400 ovcí, které byly preventivně utraceny v okrese Cáchy, nebylo identifikováno. Výsledky expertízy dalších 1400 popravených zvířat nejsou zatím známé.

Přísná bezpečnostní opatření zavedla Belgie, kde se čeká na potvrzení výskytu slintavky a kulhavky u prasat z farmy poblíž Diksmuide v západním Vlámsku. Ačkoliv první testy okamžitě poražených prasat dovezených krátce předtím z Británie byly negativní, nenechávají úřady nic náhodě. Vedle 20kilometrového ochranného pásma s přísným režimem kolem podezřelé farmy platí v celé zemi zákaz přepravy jakýchkoli zvířat. Byly zrušeny dobytčí trhy, zemědělské výstavy i dostihy, v Brugách museli zůstat ve stájích i valaši, kteří normálně tahají v kočárech turisty. Starosta městečka Leux Saint Pierre poblíž Bruselu zakázal dokonce lidem venčit psy. Kdo se objeví s čtyřnohým miláčkem na ulici, dostane pokutu. Belgie se však stále nerozhodla, zda zahájí očkování hospodářských zvířat. Čeká, jak se k této otázce postaví Evropská komise.

Francouzské úřady registrují na devíti farmách první pozitivní testy slintavky a kulhavky u ovcí dovezených z Británie. Oznámilo to tamní ministerstvo zemědělství. Testy dovezených ovcí provedené těsně před jejich porážkou podle úřadu zatím pouze dokazují, že zvířata přišla do styku s nákazou a vytvořila si protilátky. Francie už koncem minulého týdne začala s likvidací 50 tisíc ovcí dovezených z Británie.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Viktorie Hošková, Marcela Horáková, Marika Táborská, Karel Barták Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme