Česká republika uctila oběti teroristických útoků v USA
Lidé ve Spojených státech i v Evropě vzpomínají na ty, kteří zemřeli při úterních brutálních teroristických atentátech na New York a Washington. K vzpomínkovému aktu se přidala i Česká republika, vláda vyhlásila dnešek dnem státního smutku. Obyvatelé uctili v poledne památku obětí útoku třemi minutami ticha. Po celé zemi se rozezvučely sirény, státní vlajky na veřejných a úředních budovách jsou staženy na půl žerdi.
Prezident Václav Havel strávil dnešní polední pietu u hrobu Tomáš Garriqua Masaryka. Na lánském hřbitově si připomněl 64. výročí jeho úmrtí. Českému rozhlasu prezident Havel řekl, že myslel zároveň na všechny oběti ve Spojených státech, na solidaritu lidí ve světě, ale také na to, jak by na dnešní situaci regaoval Tomáš Garrique Masaryk. "Masaryk byl člověk neobyčejně pevný, statečný a svým způsobem tvrdý a podporoval by velmi tvrdý trest."
Zástupci naší armády a amerického velvyslanectví v Praze uctili jejich památku v národním památníku na Žižkově, na pražském Vítkově. Smutečního shromáždění se účastnil i americký velvyslanec v České republice Craig Stapleton.
Ke státnímu smutku se připojí i Český rozhlas a v pravé poledne přerušil na tři minuty své vysílání. S programové změnami na dnešek přišla i Česká televize. Společnost Sazka pro dnešní den pozastavila provoz hry Sazka a nebude vyplácet výhry. Tři minuty také nejezdila městská hromadná doprava v Praze.
Mezinárodní letiště v Praze-Ruzyni, kde stále mnoho cizinců i Čechů čeká na první lety do Spojených států, se v poledne propadlo do tříminutového hrobového ticha. Odbavování cestujících do mimoevropských destinací na chvíli ustalo. Ti, kteří už několikátý den čekají na odlet do Spojených států, nemohou být odbaveni a nemohou se dostat ani do jiných měst pokud chtějí pokračovat za oceán, protože přeplněná evropská letiště v Londýně, Frankfurtu nebo Amsterodamu další tranzitující pasažéry nepřijímají. I na ruzyňském letišti roste nervozita a tak první přímý let do New Yorku bude rezervován pro Američany vracející se k příbuzným.
Vyhlášení státního smutku v souvislosti s tragédií, která se stala ve Spojených státech, ovlivnilo programy divadel. Některá dnes hrát nebudou, jinde změnili repertoár. Například České aerolinie se v pátek chystaly vypravit do Spojených států oba plánované lety na newyorská letiště JFK a Newark. Jak Radiožurnálu řekl ředitel vnějších vztahů Českých aerolinií Dan Plovajko, nakonec musely být kvůli znovuuzavření vzdušného prostoru nad Spojenými státy do odvolání zrušeny.
Vyhlášení státního smutku v souvislosti s tragédií, která se stala ve Spojených státech, ovlivnilo programy divadel. Některá dnes hrát nebudou, jinde změnili repertoár. Například Národní divadlo v Praze zrušilo představení ve Stavovském divadle a Kolowratu a v historické budově se bue hrát opera Rigoletto. Také scény na Vinohradech, Fidlovačce, Na zábradlí a v Ypsilonce zůstanou dnes večer opuštěny. Divadlo Ta Fantastika zrušilo dnešní reprízu Johanky z Arku.
České aerolinie se v pátek chystaly vypravit do Spojených států oba plánované lety na newyorská letiště JFK a Newark. Jak Radiožurnálu řekl ředitel vnějších vztahů Českých aerolinií Dan Plovajko, nakonec musely být kvůli znovuuzavření vzdušného prostoru nad Spojenými státy do odvolání zrušeny.
Památku obětí terorismu si připomenuli i v Litoměřicích. Úderem poledne se rozezněly zvony na litoměřických kostelích a střed města přestal pulzovat obvyklým ruchem. Na radnici, okresním úřadě, školách a dalších budovách už předtím zavlávy vlajky na půl žerdi. Mnozí lidé se zastavili, aby vzdali hold tisícům nevinných mrtvých, někteří však lhostejně pokračovali v cestě za svými záležitostmi, jen aby neztratili těch pár minut.
náhodní chodci:
"Já si myslím, že by měli i ostatní vzdát úctu těm mrtvým."
"Cítím určité dojetí. Přál bych si, aby už se nic podobného neopakovalo. Aby ti lidé dostali rozum, uvědomili si, kde je jejich cesta a přestali dělat takové věci jako teď v úterý."
K~pietnímu aktu za uctění obětí teroristického útoku na Spojené státy se dnes připojily i statisíce zaměstnanců průmyslových podniků a bank v~Moravskoslezském kraji. Podrobnosti připojuje Ivo Čelechovský, Český rozhlas Ostrava:
V rámci OKD, kde pracuje na 20 tisíc lidí, se tříminutového pietního aktu zúčastnili především zaměstnanci pracující na povrchu. Horníci v dolech se pak k uctění památky obětí teroristických útoků připojili symbolicky během práce. Obdobná situace panovala i v ostavských nových hutích. Mluvčí Nové huti sylva Mazurková v reakci uvedl: Zaměstnanci naší spoelčnosti se rovněž připojili k pietnímu aktu třemi minutami ticha Jedná se samozřejmě o ty zaměstnance, kteří jsou v provozech, kde lze v souvislosti s výrobou přerušit výkon. Naše společnost rovněž jako symbol solidarity vyvěsila před společností státní vlajku na půl žerdi. Ostravská Union banka v poledne přerušila na tři minuty práci ve všech stech pobočkách po celé České republice.
V poledne se zastavil veškerý život také v Ostravě. Na Masarykově náměstí zavládlo hrobové ticho, byly slyšet pouze vzdálené sirény a bití zvonů. Stovky lidí se na Masarykově náměstí zastavil tam, kde je zastihl zvuk sirény. Řada z nich přišla k ostravskému muzeu, kde je zřízeno improvizované pietní místo. Desítky kytic a svíček, ticho a u mnoha lidí slzy v očích.
"Čtu noviny, sleduju v televizi všechno, je to strašné."
"Já mám rodinu v Chigagu v Americe a taky mi to přišlo na mysl, kdyby tak Chicago bylo napadané, to by bylo to samé. Já vím, co je to válka, protože jsem to taky zažila."
"Američané se určitě nedají."
Teroristické útoky na Spojených státech by měly být podle prezidenta Václava Havla potrestány. "V každém případě si myslím, že po zločinu musí následovat trest. Ten trest bude tvrdý a musí být tvrdý. Je to v zájmu celého lidstva a lidstvo musí umět vydat naopak své znamení, že některé věci nelze," řekl prezident v rozhovoru pro Českou televizi. Václav Havel se také domnívá, že svět by měl tragédie v New Yorku a Washingtonu brát i jako apel k hlubšímu zamyšlení nad civilizačními hrozbami.
Pomoci obyvatelům amerického New Yorku postiženým úterním teroristickým útokem má celostátní veřejná sbírka, kterou pod názvem Humanitární pomoc New Yorku založily České centrum New York a Občanská iniciativa pro Evropskou unii. Číslo speciálního bankovního konta u Československé obchodní banky, kam budou moci lidé prostředky zasílat, je 119988773/0300.