Česká republika varuje EU kvůli omezení pohybu pracovních sil

Česká republika varuje Evropskou unii kvůli omezení volného pohybu pracovních sil. Naše diplomacie vyzvala Unii, aby nepodceňovala veřejné mínění v kandidátských zemích. Na to, že omezení pohybu pracovníků může vyvolat negativní ohlasy u obyvatel kandidátských států, upozornil v prestižním týdeníku Uniting Europe náměstek zahraničí Pavel Telička.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní český vyjednávač prohlásil, že Evropská unie by měla vzít na vědomí, že volný pohyb pracovních sil není citlivé téma jenom v Německu nebo Rakousku, ale v kandidátských státech. Pokud skončí vstupní jednání o kapitole Volný pohyb osob přechodným obdobím jako navrhuje Evropská komise, bude to mít vážné důsledky na veřejné mínění, řekl týdeníku Telička. Upozornil, že to je případ i České republiky, kde příští rok proběhnou parlamentní volby a některé politické síly se budou snažit omezení volného pohybu pracovník vykládat tak, že Česko bude mít v Unii druhořadé postavení.

Evropská komise navrhuje omezení volného pohybu pracovních sil z kandidátských zemí maximálně na sedm let. Brusel zformuloval svoje stanovisko na žádost Německa a Rakouska, kde má tamní veřejnost obavy, že přijetí nových zemí do Unie způsobí vyšší nezaměstnanost.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme