Česká republika varuje EU kvůli omezení pohybu pracovních sil

Česká republika varuje Evropskou unii kvůli omezení volného pohybu pracovních sil. Naše diplomacie vyzvala Unii, aby nepodceňovala veřejné mínění v kandidátských zemích. Na to, že omezení pohybu pracovníků může vyvolat negativní ohlasy u obyvatel kandidátských států, upozornil v prestižním týdeníku Uniting Europe náměstek zahraničí Pavel Telička.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní český vyjednávač prohlásil, že Evropská unie by měla vzít na vědomí, že volný pohyb pracovních sil není citlivé téma jenom v Německu nebo Rakousku, ale v kandidátských státech. Pokud skončí vstupní jednání o kapitole Volný pohyb osob přechodným obdobím jako navrhuje Evropská komise, bude to mít vážné důsledky na veřejné mínění, řekl týdeníku Telička. Upozornil, že to je případ i České republiky, kde příští rok proběhnou parlamentní volby a některé politické síly se budou snažit omezení volného pohybu pracovník vykládat tak, že Česko bude mít v Unii druhořadé postavení.

Evropská komise navrhuje omezení volného pohybu pracovních sil z kandidátských zemí maximálně na sedm let. Brusel zformuloval svoje stanovisko na žádost Německa a Rakouska, kde má tamní veřejnost obavy, že přijetí nových zemí do Unie způsobí vyšší nezaměstnanost.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme