Češka řídí na Korfu hotel, který pod jejím vedením vzkvétá. Je to ale dřina, říká

Šárka Metallinou z Prahy dosáhla ve svých pětatřiceti letech pozice, po které touží mnoho žen žijících v cizině. Daří se jí nejen v osobním životě, ale také v tom pracovním. Na ostrově Korfu pracuje jako manažerka hotelu, který pod její rukou za poslední roky jenom vzkvétá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korfu

Korfu | Foto: Wikipedia, volné dílo, Stefanos Kozanis

„Zařizuji provoz celého hotelu, dodávky všech věcí, co hotel potřebuje. Dělám smlouvy s cestovními kancelářemi, takže jsem vlastně manažerka tříhvězdičkového hotelu na Korfu,“ jmenuje Šárka všechny své povinnosti.

„Ten hotel patří řecké rodině, jejíž jsem součástí. To ale není zrovna polehčující okolnost,“ pokračuje Šárka.

Na provoz hotelu má mnoho zaměstnanců, se kterými společně dobře fungují jako tým. Jak se ale zaměstnanci vyrovnávají s tím, že jim dělá šéfku Češka?

Přehrát

00:00 / 00:00

Se Šárkou Metallinou natáčela na Korfu Pavla Smetanová

„Myslím, že není problém, že jsem na vedoucí pozici jako cizinka, protože obyvatelé Korfu jsou na cizince zvyklí. Spíš jsem se setkala s problémem, že jim šéfuje ženská,“ říká Šárka.

Tuto teorii ale vyvrací spolumajitel hotelu pan Nikos, strýc jejího muže, který v hotelu taktéž pracuje:

„Když je ženská chytrá, může se dostat kamkoliv. Vůbec nám nevadí, že je žena, Anglii vládne taky ženská. Od té doby, co to převzala, všechno funguje jako hodinky. Její rozhodnutí jsou fantastická, takže je přebíráme a tleskáme jí.“

Na rodinu měla zřejmě štěstí. Ne vždy se cizinka v Řecku setká s takovým pochopením.

„Přijela jsem jako mladá holka na brigádu a postupně po dlouhých letech jsem se vypracovala až na tuto pozici,“ vysvětluje Šárka.

A zdá se, že i když většina řeckých mužů by raději svoji ženu viděla doma u plotny, Šárčin manžel Spiros si její práce váží:

„Změnilo se to, dostalo to takový ženský dotyk. Je to teď lepší. V práci je výborná, hodně nám pomohla. Je schopná, tak ať to dělá.“

Krize i na Korfu

Šárka na Korfu žije už sedmnáct let. Poslední tři roky je ve vedoucí pozici.

„Je to moje práce. Já jsem studovala hotelovou školu v Podskalské v Praze. Dělám to s chutí a to je nejdůležitější. Snaha vždycky přináší ovoce. Jsem člověk, který když se do něčeho pustí, dělá to naplno a s chutí.“

Kdo by si však myslel, že je Šárka řeckou Paris Hiltonovou, toho hned vyvede z omylu:

Korfu | Foto: Fotobanka stock.xchng, Sorina Bindea

„Hotel otevíráme na začátku května a končíme na konci října. Pro mě je to šest měsíců každodenní práce. I v sobotu a neděli. Ta práce hoteliéra není nic lehkého. Je to hodně práce, únava, stres. My musíme vydělat peníze na celý rok za šest měsíců. Ta plná sezona, kdy hotel vydělává, trvá jen čtyři měsíce.“

Celý cestovní ruch ničí novodobý nešvar nazvaný all inclusive. Každý už dnes zná systém, kdy přijede do hotelu a nemusí z něj po dobu celé dovolené vůbec vyjít ven, protože tam má vše, co potřebuje. Ale přichází tak o to hlavní, opravdovou chuť Řecka.

„Já osobně s all inclusive systémem nesouhlasím. Myslím si, že to ochuzuje turistu o dvě věci: o vyzkoušení místních jídel, protože v hotelích je mezinárodní strava, ne typická řecká strava, a taky o tu atmosféru. V takových hotelích je jiná atmosféra, než když vyjdete do řecké uličky a setkáte se s místními lidmi,“ upozorňuje Šárka.

A jak se krize projevuje u nich v hotelu? „Krize v Evropě určitě existuje, lidi neutrácejí jako dřív. Možná to je tím, že Řecko hodně podražilo. Někteří mají opravdu našetřeno na dovolenou a snaží se neutratit víc, protože mají limitované finanční prostředky,“ dodává Šárka.

Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme