Česká rodina si podvody na sociálních dávkách v Británii přišla na 23 milionů korun

V součtu 12 let vězení dostali od britského soudu členové české rodiny, kteří na ostrovech okrádali stát na sociálních dávkách. Čerpali neoprávněně podporu na jiné Čechy a Slováky, které nalákali do Británie a přihlásili je tam k trvalému pobytu. Rodinný gang si za dva roky přišel v přepočtu skoro na 23 milionů korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská policie. Ilustrační foto

Britská policie. Ilustrační foto | Foto: CC BY-SA 3.0, Kim Traynor

Odsouzení lákali Čechy a Slováky do Británie pod příslibem práce, zajistili jim dočasné ubytování, vyřídili číslo sociálního pojištění a otevřeli účet v bance.

Podvedení byli podle policie zranitelní jedinci, například bezdomovci nebo propuštění trestanci. Začali čerpat dávky, ale už si je neužili, protože je gang třeba pod pohrůžkou násilí poslal domů.

Zločinecká skupina často zabaví svým obětem doklady a dál na ně čerpá dávky. Tato skupina si přišla na velké peníze, které investovala do života na vysoké noze, koupě drahých aut, návštěv kasin a podobně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O gangu, který vydělával na sociálních dávkách v Británii, informoval londýnský zpravodaj Jiří Hošek

Doklady obětem gangy seberou obvykle hned, jakmile dorazí do Británie. Místo slibované pěkné mzdy buď lidé nedostanou vůbec nic, nebo něco dostanou zaplaceno, ale o většinu peněz stejně přijdou. Najednou totiž musejí za všechno platit a stávají se dlužníky.

Terčem podvodníků se stávají také britské banky. Jako „bílý kůň“ pro ně musel pracovat i Slovák Miloš, který pro ně z banky vybral 16 tisíc liber.

Ostrovní banky tak neustále zpřísňují pravidla pro zakládání účtů, když chce člověk dát dispoziční právo osobě z České republiky, Slovenska nebo Polska.

Bojovat proti těmto zločineckým skupinám je složité. Britské úřady začaly vyplácení dávek víc kontrolovat, ale stále jsou v systému mezery.

Obětem se v rámci možností snaží pomáhat česká ambasáda. Nemá ale policejního atašé, jehož přítomnost by prý pomohla. Slovensko ho na své londýnské ambasádě má.

Když už se britská policie o nějakém případu dozví, je pro ni obrovským problémem sehnat svědky.

„Při jedné razii jsme našli asi 25 obětí vykořisťování a pouze tři byli ochotni vypovídat. Z nich vydržel jen jeden a i ten asi po dvou měsících zmizel,“ uvádí Petr Torák, který pracuje v britské policii.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme