Česká rozvojová pomoc na Haiti se rozšiřuje, do Karibiku letí vrtaři studní

Na Haiti dnes odjíždí vrtařská mise z Moravy. V nejchudší zemi západní polokoule ji čeká nelehký úkol - budovat studny bez geologických map, bez možnosti servisu nebo nákupu náhradních dílů pro vrtařské stroje, v náročných klimatických podmínkách, v místech, kde neexistují mosty přes řeky, a často dokonce ani silnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V rámci projektu Praga - Haiti vznikají na Haiti studny | Foto: Poláková Lenka

Jedním ze čtyřčlenné mise je bývalý armádní mechanik z Brna Miroslav Farkas. Do týmu se dostal úplnou náhodou:

„Hledal jsem akorát další cestu, kam pojedu, protože rád cestuji. Nacvakal jsem na Googlu Tahiti, že bych se tam jel podívat, a přitom mně vyšlo Haiti. Bylo tam Praga-Haiti, tak jsem se nad tím zastavil. Zjistil jsem, že dělá mise, shání lidi, zrovna mechanika, tak jsem se přihlásil.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O vrtařské misi na Haiti natáčela redaktorka Martina Pelcová

I když se k vrtařské misi dostal překlepem klávesnice, letos na Haiti poletí už podruhé. Je součástí čtyřčlenného týmu, který dnes opouští Evropu.

Cílem je vyvrtat na ostrově deset studní a navázat užší spolupráci s dalšími humanitárními organizacemi, které v zemi působí. Novinkou aktuální mise je mimo jiné to, že se jí poprvé účastní žena.

„Zaměří se nejen na naše studny, ale i na vodu, kterou tam místní pijí. Bude to zajímavé srovnání toho, co tam pijí teď a co budou pít, až odjedeme,“ říká manažer projektu Praga-Haiti Václav Vacek a pokračuje:

„Bude nám pomáhat nejen zanášet studny, ale důležité body do open street map, což se bude hodit nejen pro naše mise budoucí, ale i pro další organizace z celého světa, které tam pomáhají.“

V rámci projektu bylo v uplynulých letech už vyhloubeno 32 studní. Každá z nich je zdrojem pitné vody průměrně pro tisíc lidí.

Vrtací souprava pomáhá budovat na Haiti studny v rámci projektu Praga - Haiti | Foto: Poláková Lenka

Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme