Česká telemedicína pomáhá diabetikům na jihu Brazílie a v hledáčku má i seniory

V jedné odlehlé nemocnici na jihu Brazílie spustili pilotní projekt telemedicíny, který by měl pomoci lidem nemocným s cukrovkou. Podíleli se na něm i Češi. Místo aby si diabetici zapisovali denní měření cukru v krvi a jednou za čas podnikli s deníčkem dlouhou cestu do ordinace, může mít jejich lékař přehled o jejich aktuálním zdravotním stavu i případném ohrožení zdraví okamžitě. A právě na brazilském venkově by rádi dokázali, že tohle je běžná zdravotní péče budoucnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přístroj na měření cukru v krvi okamžitě přenese hodnotu do mobilu a ten pak do monitorovacího střediska

Přístroj na měření cukru v krvi okamžitě přenese hodnotu do mobilu a ten pak do monitorovacího střediska | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Déšť rozmáčí hliněnou cestu k malému vesnickému špitálu. Uvnitř v místnosti, která voní novotou, je zvědavá skupina lidí.

Zdravotní sestra píchá dobrovolníka do prstu, nabírá snímačem na krabičce velké jak mobil kapku krve. V tu chvíli se objevuje hladina cukru v krvi na displeji. A během okamžiku svítí číslo i na mobilu, který má v druhé ruce.

Blikající modrá kontrolka prý znamená, že data se odeslala. Skutečně, jen o pár vteřin později se zobrazuje další bodík na grafu na velké obrazovce připojené k počítači. Když je vysoký, může hned upozornit lékaře.

Přehrát

00:00 / 00:00

S pilotním projektem dálkového monitoringu pacientů s cukrovkou, na kterém se podílejí čeští lékaři, se seznámil v Brazílii tamní zpravodaj ČRo David Koubek

„Tady se zobrazují veškerá měření pacientů- diabetiků, kteří na dálku posílají data,“ vysvětluje Tomáš Korč z české firmy MediInspect princip kontroly diabetiků na dálku.

„Lékař má k dispozici různé grafy a také poznámky od pacientů, takže ví, které hypo nebo hyperglykémie a za jakých okolností byly naměřeny. Lékař spravuje své pacienty a jednou za časové období zkontroluje a vyhodnotí, jak se vyvíjí diabetes.“

Z Brazílie do Chlumu u Třeboně

Pacient s glukometrem a mobilem si přitom může měřit krev kdykoli je potřeba. A může přitom být kdekoliv. A tak zní prostřednictvím techniky pozdrav přes půl zeměkoule do Jižních Čech.

Systém InspectLife totiž umožňuje i spojení pomocí kamery třeba i s lékařem ze školícího střediska v Chlumu u Třeboně. Zpravodaj Českého rozhlasu v Brazílili byl den před ukázkou pro veřejnost právě z něho telekonferenčně vyškolen, jak s přístrojem zacházet.

Tomáš Korč z firmy MediInspect představuje řešení telemediciny - v tomto případě kompletní dohled nad domácností seniora | Foto: David Koubek

A podobné školení dostal i brazilský personál. Ani v Čechách není telemedicína běžná. Natož v Brazílii, v zapadlém koutě zapadlého okresu. Projekt tam v malé a donedávna chátrající nemocnici vznikl díky sponzorovi – výrobci zemědělských strojů John Deere.

Jeho prezidentem pro Brazílii je rodák z této vesnice, Paulo Herrmann, který teď sehrál i roli figuranta.

„Už deset let vyrábíme stroje, které jsou schopné pracovat na dálku, bez řidičů. Říkal jsem si, proč bychom nemohli využít tuhle technologii i ve zdravotnictví,“ vysvětluje své pohnutky Herrmann.

„Chceme ukázat, že je možné dělat preventivní péči, která odvrátí daleko větší náklady,“ říká kardiolog Adolfo Sparenberg, který je průkopníkem telemedicíny v Brazílii a jehož otec pracoval v tamní nemocnici 40 let.

„Chceme ukázat, že je možné dělat preventivní péči, která odvrátí daleko větší náklady. Nemocný totiž bude pod dostatečným dohledem. Příkladem je právě třeba hladina cukru v krvi. Můžeme tak pomoci státu zlevnit veřejné zdravotnictví.“

Do vesnice São João da Reserva, kde je nemocnice, nevede ani asfaltová silnice | Foto: David Koubek

Další plány cílí na seniory

A mají tu velké plány. Jediní dva další Češi, přítomní prezentaci, projektový manažer MediInspectu Tomáš Korč a Michal Potůček, manažer firmy MediWare, také představili další službu z balíčku InspectLife, vzdálený dohled nad seniory.

Jeden z pokojů nemocnice už je vybavený podobně jako jeden ve školicím středisku na jihu Čech. Jsou tam senzory a monitory, které umožňují seniorovi samostatně žít, ale zároveň mu poskytnout asistenci, pokud potřebuje.

Možné je i propojení s lůžkem, které by mělo poskytovat údaje z dalších senzorů. A to všechno se potom po internetu schází do monitorovacího střediska.

Paulo Hermann, prezident firmy, která nemocnici sponzoruje, představuje venku na staveništi další plány. Školicí a telekonferenční středisko – a jednou by rád, aby se tu poskytovala péči právě pro seniory. Jak říká, venkov tím může najít znovu význam, který dosud ztrácel.

„Kriminalita, nepohodlí, znečištění, to je to, čeho se lidé dočkají ve velkých městech. Staří tam čekají na smrt v malých bytech. A přitom dřív měli zahrádku, vlastní dům. My chceme ukázat, že lidé mohou mít důstojné stáří, žít tam, kde se narodili.“

Plány jsou tedy velké – a možná i za využití české technologie.

Úspěšná léčba cukrovky. Úmrtnost v Česku klesla za 10 let o 30 procent

Číst článek

David Koubek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme