Česká vláda se údajně nesnaží o kontakt s Libyí

Státy Evropy i světa se snaží o kontakty s libyjskými povstalci, ať už na diplomatické úrovni nebo ve věci dodržování lidských práv. Moskva pozvala delegace obou znepřátelených táborů. Česká republika je z nepochopitelných důvodů zdrženlivá a vadí to i samotným Libyjcům. Podle zpráv z Libye přišel Kaddáfí o důležitého ministra a spekuluje se o dopadu jeho útěku na budoucnost libyjské ropy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šukrí Ghaním jako libyjský ministr pro ropu. Nyní na útěku ze země

Šukrí Ghaním jako libyjský ministr pro ropu. Nyní na útěku ze země | Zdroj: Reuters

„Česká republika, i když má největší šance spolupracovat s budoucí Libyí, ty šance jsou marné jenom proto, že politici jsou opravdu pomalí, nebo je to vůbec nezajímá a nebo ani nevědí, co se tam děje. Už je to tři měsíce, co se snažíme ze všech sil aspoň, aby česká vláda pozvala někoho z povstalců, aby jim vysvětlil, o co jde. Pak může dojít k poznání,“ kritizuje místopředseda sdružení Libyjský klub v České republice Dia Adín Felfel.

Podle Martina Dorazína ze zahraniční redakce Radiožurnálu, který působil v Libyi jako zvláštní zpravodaj, je liknavost české vlády nepochopitelná. „I samotní Libyjci se ptají, proč nechce Česká republika zaujmout jasnější postoj, když už ostatní země regionu, například Polsko, navázaly kontakt s povstalci.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Dorazín ze zahraniční redakce rozebírá ve Světě o druhé situaci v Libyi

Do Benghází zaletěl i polský ministr zahraničí Sikorsky. „Podařilo se mu přistát až napodruhé, ale byl tam a jednal s nimi. Naši lidé tam nejsou, nemáme dost dobré představy, vycházíme z toho, co nám řeknou spojenci, a to je pro samostatnou českou diplomacii příliš málo,“ upozorňuje Dorazín.

Měli bychom být podle něho více aktivní, protože tam jde mimo jiné o lidská práva a Česká republika deklaruje, že se zasazuje o lidská práva a že chce zasednout v Radě pro lidská práva OSN.

Přitom prý můžeme využít velmi dobré kontakty, které jsme tam budovali řadu let – ještě za komunistického režimu, ale i po něm. „Je tam velmi mnoho lidí, kteří studovali v Československu, například i vojáci, kteří by mohli podat cenné informace,“ dodává Dorazín.

Rusko přivítalo Kaddáfího a chce si promluvit i se zástupci povstalců, což odpovídá dosavadní hře Moskvy na obě strany. Povstalci tam původně měli přijet den po delegaci Kaddáfího, ale pravděpodobně to odmítli, aby se tam někde nestřetli. Do Moskvy by měli přijet později.

Ghaním by mohl povstalcům pomoci s ropou

Z Libye přišla zpráva, že tamní ministr pro ropu Šukrí Ghaním zběhl od Kaddáfího a přidal se na stranu povstalců. Ghaním má být údajně v Tunisku a čeká na cestu do některé z evropských zemí. Původně vysoce postavený libyjský politik byl šéfem národní ropné společnosti, která se starala před konfliktem o vývoz libyjské ropy.

„Jeho útěk stále není potvrzený, ale znamenalo by to, že od Kaddáfího utíkají další důležití lidé. Pokud by se Ghaním dostal na stranu povstalců, mohl by jim pomoci s prodejem ropy,“ tvrdí Dorazín.

Obnovení vývozu libyjské ropy by určitě ovlivnilo světové trhy. Momentálně mají ropné zdroje jak povstalci, tak Kaddáfí, ve válečné oblasti jsou také ropné přístavy a pole, a pokud by se dostaly pod kontrolu povstalců, ovládali by už 60 procent libyjské ropy. „To by bylo zásadní a svět bude jednat spíše s povstalci než s Kaddáfím,“ domnívá se Dorazín.

Martin Dorazín, David Koubek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme