Česká výprava chce v rychle se rozvíjejícím Mosambiku získat zakázky

Africký Mosambik býval na hospodářském dnu, vyšplhal se ale mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky světa. Kvůli tomu je označován za nového ekonomického tygra kontinentu. Mezi investory a obchodníky, kteří se do země sjíždějí, jsou i české firmy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turistický potenciál Mozambiku zatím nebyl objeven

Turistický potenciál Mozambiku zatím nebyl objeven | Foto: Fotobanka stock.xchng

V posledních čtyřech letech rostla mosambická ekonomika minimálně o 7,5 % ročně.

„Vše je to samozřejmě příběh s otevřeným koncem, ale jsou dnes země v Africe, které dokázaly, že jsou schopné se rozvíjet jako politicky stabilní země, které jdou nahoru. Mosambik má podle mě velkou šanci být jednou z nich,“ řekl v hlavním městě Maputo český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do hlavního města Mosambiku Moputa se s českou výpravou vydal i Robert Mikoláš

Do rozvoje země mají velkou šanci se zapojit i české firmy, a to i díky současnému prezidentovi Nyusimu, který mluví česky.

„Je podle mě důvod, který je v pozadí toho, proč je naše návštěva srozumitelnější,“ dodal Zaorálek.

„V letech 2009, 2010 začala společnost Anadarko Petroleum s průzkumem možného naleziště plynu a zcela neočekávané objevila zemní. Až bude za tři roky dokončeno obří zařízení na jeho zkapalňování, stane se Mosambik druhým největším producentem plynu na světě,“ vysvětlil hlavní důvod obratu v rozvoji český honorární konzul Henk Son.

V Mosambiku ještě na konci 80. let dosahovalo HDP na hlavu pouhých 80 dolarů, tedy nejméně na světě.

Šance pro české firmy

Příležitosti se snaží chopit třeba Sokolovské strojírny. Po útlumu těžby na západě Čech přišly o další možné zakázky, chtějí je proto najít v Mosambiku.

„Pokusit se najít projekt, na kterém bychom mohli dokázat naše schopnosti a začít pomalu, protože otevřít tady pobočku a rozjet podnikání by stálo spoustu peněz. Je otázka, jak bychom byli schopní to všechno ustát,“ řekl ředitel firmy Jiří Krš.

„Další otázkou je politická stabilita a vymahatelnost práva. Mít určité jistoty a samozřejmě i přístup českých bank.“

Pro firmy potřebnou politickou stabilitu už Mosambik plní. Občanská válka skončila. Většina Mosambičanů je stále chudá, i to se však zřejmě brzy změní, a to i díky rozvoji infrastruktury a začínajícímu turismu.

„Čas přijít sem je právě teď. Teď musíte, jak se říká, naskočit na vlak, dokud zdejší ekonomika roste. Pak už bude pozdě,“ konstatoval Henk Son.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme