Česko 5:1 Lotyšsko

Češka žije v Anglii už 20 let. Po brexitu zvažuje odchod ze země

Žít a pracovat ve Velké Británii byl krátce po našem vstupu do Evropské unie sen mnohého Čecha. Ostrovní království bylo první zemí, která otevřela svůj pracovní trh novým členským zemím. Za životem a prací do Velké Británie odešlo podle odhadů až 35 tisíc Čechů. Mnozí tam uzavřeli manželství a plánovali zůstat do konce života, nebo aspoň jeho podstatnou část. Brexit ale mnohé změní. Budou tam moci dál pracovat? Jaká bude nejbližší budoucnost, to napoví výsledky předčasných čtvrtečních voleb.

Birmingham Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Evropské unie před budovou britského parlamentu. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

„Já osobně jsem po brexitu nepocítila žádnou změnu, ale slyšela jsem od spousty jiných nejenom Čechů ale i Poláků, že se k ním lidé najednou chovají jinak. Já jsem se s tím naštěstí zatím nesetkala, ale mám strach, že kdybych si sháněla novou práci a na životopisu by viděli cizí jméno, prostě by mě dali na hromádku odmítnutých, protože neví, co se s námi stane," říká Irena Jonesova.

V anglickém Birminghamu žije už dvacet let, vdala se tady, má zde děti. Pracuje v administrativě ve škole. Stále má ale pouze české občanství a všechny změny po brexitu se jí budou bezprostředně dotýkat.

Brexit odstartuje 19. června, potvrdila britská premiérka

Číst článek

Mnohé napoví výsledky čtvrtečních voleb. Zatímco Labouristé avizovali, že hodlají zachovat občanům Evropské unie žijícím v Británii stejná práva jako dosud, Konzervativci naznačují, že by to pracovníci ze zahraničí mohli mít podstatně těžší.

„Mám hodně kolegů cizinců. Je to divné, protože Anglie a Birgmingham jsou úplně mezinárodní. Nevím, jak se mohl brexit stát," říká Jason, který se za dvacet let manželství naučil obstojně česky.

Většina politických stran mluví teď před volbami o omezení pracovní migrace do Británie. Co bude s těmi, co tady už žijí, bude záležet na podmínkách brexitu. Jestli bude tvrdý, jak chtějí Konzervativci, nebo mírnější, jak prosazují Labouristé. Na každý pád Irena a její rodina už myslí i na to nejhorší: na případný odchod z Velké Británie.

„Určitě jsme o tom přemýšleli. Hlavně ze začátku, kdy se začaly dít všelijaké věci, manžel říkal, že kdyby něco, tak se hned stěhujeme. Děti samozřejmě nechtějí, narodili se tu, chodí tu do školy, mají tu kamarády, ale uvidíme, co se bude dít dál. Kdyby nám nic jiného nezbylo, tak bychom asi museli," říká Irena. 

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme