České firmy mají v Senegalu zájem o energetiku a infrastrukturu

Podpořit ekonomické vztahy mezi Českou republiku a Senegalem je hlavním smyslem státní návštěvy prezidenta Václava Klause v Dakaru. Na cestě ho provází skupina českých podnikatelů, kteří mají zájem investovat v této západoafrické zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luxusní dakarský hotel Meridien jako poslední zastávka konvoje | Foto: Jan Říha

Mezi hlavní obory, o které mají čeští podnikatelé v Senegalu zájem, je tradičně oblast energetiky a infrastruktury, zejména dopravy. Jak z Dakaru informoval zvláštní zpravodaj ČRo Jaromír Marek, jedna česká firma má plán vybudovat v třímilionové senegalské metropoli veřejnou dopravu.

Podle něj je ale otázkou, jestli se tento záměr dotáhne do konce. Protože dakarská strana si zatím není úplně jistá, jestli bude dávat přednost energetice nebo právě vytvoření dopravní sítě ve městě. Senegalský prezident nicméně dnes potvrdil, že země má o české technologie a firmy zájem. Důležitá je ovšem otázka peněz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cestu prezidenta Václava Klause a českých podnikatelů v Senegalu sleduje zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Marek.

Těsně před podpisem je podle zpravodaje smlouva, která se překvapivě vůbec netýká ani průmyslu, ani investic. Budou to totiž možná právě čeští autoři, kdo by měl v Senegalu stavět památník otroctví. Jedním z nich je architekt Bořek Šípek.

Památník je určený milionům otroků, kteří ze Senegalu putovali za oceán, do USA a na Kubu. Jde o velmi významnou záležitost nejen pro Senegal, ale pro celou Afriku.

Jaromír Marek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme