České historické letadlo Avia BH 5 se neobvyklým způsobem vrátí z Belgie

Nákladní letadlo belgické armády Hercules přepraví z předvádění v Belgii historický letoun Avia BH 5. České letadlo je sice schopné letu, ale porouchalo se doprovodné vozidlo, bez kterého náš veterán nemůže absolvovat zpáteční cestu. Převážení historického stroje v útrobách jiného letadla je podle pilota české Avie Milana Mikuleckého ojedinělé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Avia BH 5 | Foto: airshow.cz

Česká Avia se spolu s druhým podobným letadlem zúčastnila v červenci letu po trase závodu, který před 85 lety vyhlásil belgický král, nadšený letec. Jedno z letadel už je zpátky, druhé se na cestu domů vydá zítra v útrobách belgického armádního stroje.

Avia BH 5 teď stojí v hangáru letiště v Zaventemu. Má odmontovaná křídla a je připravená k naložení do letadla Hercules belgické armády. 85letá Avie by se sice mohla vydat na zpáteční cestu sama na vlastních křídlech, k tomu ale potřebuje doprovodné vozidlo, které ač mnohem mladšího data výroby, vypovědělo poslušnost.

"Doprovodné vozidlo převáží v první řadě benzín. Případně náhradní díly, nářadí a zejména mechaniky," říká jeden z nich, Petr Heřman z Historické letky, která s Avií BH 5 na prezentaci do Belgie přiletěla.

Hercules s Avií na palubě měl původně odstartovat už v pátek odpoledne. Najednou ale přišla zpráva, že se dohodnuté belgické letadlo teprve vrací z Afghánistánu. Odstartují tedy až v sobotu ráno.

České piloty ale belgické letectvo přepraví zpět do Česka tak, aby mohli už následující den na letecké přehlídce v Brně řídit zmíněný první stroj Avia, který už se z Belgie vrátil. Vypravuje pro ně letadlo, kterým létává právě sám belgický král.

Pavel Novák, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme