České jídlo v Brazílii zaujalo. Největší zájem byl o svíčkovou

Typická česká jídla vařil celý týden v brazilském městě Belo Horizonte šéfkuchař Pavel Sapík. V rámci českého týdne – organizovaného českým velvyslanectvím – mohli lidé ochutnat polévky, svíčkovou, kachnu nebo vepřovou panenku s houbovým rizotem. A o jídlo byl velký zájem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Belo Horizonte přijel šéfkuchař Pavel Sapík a provozní ředitel Terasy U Zlaté studny Michal Motyčka. I chléb upekli. Český kmín si museli přivézt

Do Belo Horizonte přijel šéfkuchař Pavel Sapík a provozní ředitel Terasy U Zlaté studny Michal Motyčka. I chléb upekli. Český kmín si museli přivézt | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Michal Motyčka, provozní ředitel Terasy U Zlaté studně, servíruje jídla z nabídky festivalu české kuchyně. Šéfkuchař Pavel Sapík vydává polévku – gulášová i kulajda jsou podle něj na odbyt stejně.

„Ale z jídel nejvíc svíčková,“ říká Pavel Sapík už otočený zpátky k hrncům. Objednávky přicházejí jedna za druhou.

„Naší specialitou doma jsou polévky, nabízíme tady kulajdu a gulášovou. Hlavní chody jsou typicky česká svíčková, kachna a vepřová panenka s houbovým rizotem, abychom zasáhli naší podzimní sezonu. A dva dezerty – povidlové tašky a jablečný koláč s vanilkovou zmrzlinou.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Do brazilského Belo Horizonte přijel představit českou kuchyni šéfkuchař Pavel Sapík. Byl u toho i zpravodaj ČRo David Koubek

Typický problém kuchařů v zahraničí – chybějící hrubá mouka – Pavla Sapíka netrápí. Knedlíky jsou žemlové, podobné karlovarským. „A k tomu se žádná mouka nepotřebuje. Takže jsme tenhle problém úplně vygumovali,“ vysvětluje.

Z domova museli přivézt český kmín, všechny ostatní suroviny sehnali na místě. Občas ale také improvizovali, třeba podstatnou surovinou do taštiček si museli vyrobit sami. „Švestek je tady spousta druhů, ale povidla zatím nepoznali.“

Kachní stehno a kachní prsa sous-vide - další hlavní chod festivalu české kuchyně | Foto: David Koubek

Michal Motyčka ocenil vřelé přijetí personálu restaurace jednoho z místních špičkových hotelů, kde se festival koná. Ale přece jen – jiný kraj, je nejen jiná kuchyně, ale taky jiný mrav:

„Tady myslím selhává zejména organizace práce, přístup, zodpovědnost, preciznost – to, co jsme se naučili od Němců či za časů Rakouska-Uherska,“ poznamenává Motyčka. „Lidí na práci je tu hodně, kolikrát si říkáme, že trochu bloumají či bloudí,“ doplňuje Pavel Sapík.

České jídlo nemusí být těžké

Velký zájem o české menu s názvy, které se personál překvapivě dobře naučil, potvrzuje slova Pavla Sapíka, že česká jídla jsou oblíbená.

„Nechci to převádět k tomu, co se odehrává kolikrát v Praze, kdy cizinci říkají, že ta jídla jsou těžká. Záleží na tom, jak k tomu přistupujete, jakou dáte péči přípravě,“ říká Sapík.

„Jde o to, neudělat to úplně tradičně, takže kachna je připravená metodou sous-vide, metodou konfitování, přípravy v páře. To jídlo je pak daleko lehčí, ale pořád si zachovává klasický výraz a tvář,“ vysvětluje Michal Motyčka.

Zahajovací večeře se účastnil český velvyslanec Jiří Havlík a honorární konzul v Belo Horizonte Luis Guadalupe | Foto: David Koubek

Dvoučlenná mise ze špičkové pražské restaurace zkouší i místní gastronomii. Určitě prý nevynechají to, co je už známé i v Česku – takzvané churrasco – maso, které číšníci stále dokola nosí na rožních z grilů ke stolům a odřezávají.

„Chceme zajít na to úplně echt brazilské, abychom mohli porovnat, jestli v Praze to dělají dobře,“ říká Pavel Sapík.

Svíčková podle šéfkuchaře Pavla Sapíka | Foto: David Koubek

David Koubek, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme