České lesy jsou na tom z Evropy nejhůř

Německé lesy mají problém. Z více než dvou třetin jsou nemocné, napadené. Podíl na neutěšeném stavu mají nejen průmyslové exhaláty v samotné spolkové republice, ale také "importované" škodliviny například z Polska nebo České republiky. Průměrně je v Německu napadeno 69 % stromů, což zemi řadí do středu tabulky 33 evropských států, kde poměr umírajících stromů osciluje mezi 40-90 %. Vyplývá to ze studie hospodářské komise OSN, která byla zveřejněna tento týden v souvislosti se Dnem lesů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poškozené lesy | Foto: David Šťáhlavský | Zdroj: Český rozhlas

Pod heslem Les v pohybu hodlá Společnost na ochranu německých lesů od příštího týdne zahájit rozsáhlou kampaň, která má nejen přilákat lidi do přírody, tedy i do lesů, ale hlavně vzbudit jejich zájem o jejich ochranu a záchranu.

Nejhůře jsou na tom lesní porosty na východě Evropy, bohužel právě v České republice, na Slovensku a Polsku s poškozením kolem 90 %. O třídu lépe je na tom nejhůře postižená západoevropská země, Itálie, stejně jako další východoevropské státy Bulharsko a Ukrajina, k českému standardu se blíží Litva. Naopak nejzdravější lesy mají v Rumunsku, také v Dánsku, ale i Finsku, Nizozemí a sousedním Rakousku, kde míra poškození dosahuje jen 39 %.

V Německu přitom existuje už celá řada programů na ochranu lesů, i když zde není zcela jednotný názor na boj s kůrovcem. Střetávají se tu podobně jako v ČR různé tábory. Ti, kteří brojí proti monokulturním společenstvím dřevin, jsou ale v menšině. Převládá tedy názor, že příroda je sama schopna se s tímto nepřítelem vyrovnat. Původní smrkové kultury vykazují totiž značnou ekologickou stabilitu a tedy odolnost proti kůrovci. Ten potom napadá, jak je jeho posláním, staré a nemocné smrky, nepřemnožuje se a nedochází ke kalamitám.

Do oblasti záchrany stromů patří i záchrana kaštanů. Hlavnímu městu, Berlínu, totiž hrozí, že do 15 let přijde o 60 tisíc listnatých stromů. Právě tolik roste po celém městě kaštanů koňských, tzn. jírovců. Už několik let jsou napadány malými motýlky, kteří se živí jejich listím. V důsledku toho strom nemůže dýchat a usychá. Jedinou možností, jak kaštany zachránit, je podzimní sběr listí, v němž jsou ukryty larvy škůdce. Záchranné práce koordinuje městská radnice. Každoročně se na podzim zřizuje např. mimořádná linka, na které poradí všem dobrovolníkům, kde mohou přiložit ruku k dílu, nebo jak získat kontejnery a pytle na listí, samozřejmě z recyklovatelného materiálu. Odborníci tvrdí, že pokud sběr bude systematický, je možné takto zlikvidovat až dvě třetiny škůdců.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme