České písmo je pro slovenské školy problém. Tamní ministerstvo chce Comenia Script zakázat

Slovenské ministerstvo školství nechce, aby se děti učily psát písmem Comenia Script vyvinutém v Česku. Pro tuzemské děti slouží Comenia Script jako alternativa k běžně užívané psané abecedě. Podle slovenského ministerstva je ale jediná správná varianta klasické psací písmo.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Comenia script získal 1. cenu v kategorii Učebnice a didaktické pomůcky | Foto: Památník národního písemnictví

Desítky slovenských škol už přijaly písmo Comenia Script, které české školy používají od roku 2010. Jde o nevázané psací písmo – každé písmenko stojí samostatně. Teď ale slovenské ministerstvo školství chce, aby se výuka písma sjednotila, a hlavně aby se klasické psací písmo používalo pro celostátní testování páťáků a deváťáků.

Ministerstvo sdělilo, že je potřeba upřesnit směrnice a standardy pro žáky základních škol, aby bylo jasné, co všechno a jak mají umět. Zároveň se odvolalo na školní inspekci, která si prý stěžovala na nečitelnost testů.

Děti v českých školách v Bruselu se povinně učí písmu Comenia Script. Někteří rodiče nesouhlasí

Číst článek

Hlavní slovenská školní inspektorka ale tvrdí, že nikdy takové nařízení ministerstvu nenavrhovala. Nicméně, nařízení je dodatkem k státnímu vzdělávacímu programu a školy by se mu měly podřídit už od září tohoto roku.

Rozhodnutí ale nepředcházela žádná veřejná debata nebo konzultace s řediteli škol. A nikdo školám zatím ani nesdělil, co mají dělat se studenty, kteří klasickým psacím písmem psát neumí.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme