České předsednictví EU dojednává záruky pro Irsko

Evropští diplomaté i dnes chystali kompromisní znění dokumentu záruk pro Irsko, aby mohlo vyhlásit opakované referendum o Lisabonské smlouvě. Panuje shoda, že Irsko dostane garance nedotknutelnosti jeho daňové nezávislosti, neutrality a zákazu provádění interrupcí. Rozepře se vedou o to, jakým způsobem Irčanům tyto záruky poskytnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky států Evropské unie | Foto: Pavel Bílek

Nevede se už debata o textu dokumentu, ale o jeho formě. Například jde o to, jak nakládat se slovem ,protokol', vysvětlil Českému rozhlasu premiér Jan Fischer. Tento právní dokument by se totiž mohl stát součástí primárního unijního práva, což některé státy EU nechtějí připustit.

Podle předsedy české vlády zatím ale jednání položila solidní základ pro poskytnutí robustních záruk Irsku bez otevírání cesty k celoevropskému obnovení procesu ratifikace Lisabonské smlouvy.

Záruky pro Irsko ohledně Lisabonské smlouvy budou zřejmě mít podobu mezivládní dohody. Irové dostanou ujištění, že Lisabonská smlouva neohrozí jejich neutralitu nebo daně. A pak bude Dublin ochotný zopakovat referendum o smlouvě, kterou Irové loni odmítli.

Český ministr zahraničí Jan Kohout uvedl, že záruky budou mít podobu smlouvy mezi vládami členských států. Lisabonská smlouva tak nebude muset být znovu ratifikována parlamenty v zemích EU. Podle ministra Kohouta je nejpravděpodobnější, že irské záruky budou ostatními zeměmi Unie schválené společně s dalším rozšířením Unie. Tím může být přístupová smlouva s Islandem nebo Chorvatskem.

K tématu si můžete také přečíst:
Unijní ministři projednají balíček záruk pro Irsko
Garance pro Iry kvůli Lisabonské smlouvě - jedno z témat jednání ministrů EU
EU vyjde vstříc Irsku, aby uspořádalo nové referendum o Lisabonské smlouvě
Klaus: Podpis Lisabonské smlouvy má smysl až po přijetí dokumentu Irskem
Irský ministr zahraničí kritizuje českého prezidenta
Podle Sarkozyho musí Irsko referendum o smlouvě EU zopakovat

Pavel Novák, Ondřej Houska, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme