Jak se zbavit závislosti na dovozu plynu z Ruska? Jedna z otázek pro české předsednictví Rady EU

České předsednictví Rady Evropské unie řeší jako jednu ze svých priorit balík RePowerEU. Ohledně plynu členské státy na konci července dospěly ke klíčové shodě na dobrovolném snižování roční spotřeby o 15 procent. Tím ale jednání nekončí. Co konkrétně to znamená pro české předsednictví a jaké zatím zaznamenalo posuny? To server iROZHLAS.cz vysvětluje v krátkém seriálu.

Tento článek je více než rok starý.

seriál Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ruský plyn, energie, energetika

Členské státy by měli nakupovat plyn, zkapalněný plyn a vodík společně prostřednictvím unie (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) označil RePowerEU za jednu z nejdůležitějších legislativ, které bude české předsednictví řešit. Jedná se o soubor navržených opatření, jak Evropskou unii urychleně zbavit závislosti na dovozu fosilních paliv z Ruska, zejména plynu a ropy.

O čem povedou Češi jednání?

České předsednictví v Radě Evropské unie povede jednání o mnoha legislativních návrzích a balících. S některými se už měli ministři možnost seznámit, jiná na ně čekají po krátké letní pauze. Jaká témata budou na stole? A co mohou změnit? Na serveru iROZHLAS.cz jich pět klíčových v sérii textů představujeme.

Tento cíl by měl pomoct naplnit společný nákup plynu, zkapalněného plynu a vodíku prostřednictvím Evropské unie ze zemí, jako jsou Spojené státy, Kanada, Norsko, Alžírsko, Ázerbájdžán nebo Katar. Počítá se také s výstavbou potrubí a terminálů na zkapalněný plyn, rozšířením využívání obnovitelných zdrojů energie nebo zvýšením energetické úspory.

Na investice do těchto a dalších opatření se počítá s 300 miliardami eur (7,5 bilionu korun). Podle představ Evropské komise by to mělo vést k tomu, že se unie zbaví závislosti na ruských fosilních palivech do roku 2027. Členské země přesný termín zatím nestanovily.

České předsednictví Rady EU řeší i reformu migrační a azylové politiky. Shoda se ale neočekává

Číst článek

Na konci července se členské státy dohodly na dobrovolném snížení poptávky po zemním plynu pro nadcházející topnou sezonu o 15 procent. Účelem tohoto snížení je podle Rady evropské unie „dosáhnout úspor před zimní sezonou, abychom byli připraveni na možné přerušení dodávek plynu z Ruska, které soustavně využívá dodávky energie jako zbraň“.

„EU je jednotná a solidární. Rozhodnutí jasně ukázalo, že se členské státy budou důrazně bránit jakémukoli ruskému pokusu rozdělit EU využíváním dodávek energie jako zbraně,“ řekl český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Shoda byla prvním velkým úspěchem českého předsednictví. Jednalo se také o velké překvapení. Ještě před zasedáním ministrů o nalezení kompromisu pochyboval třeba vlivný server Politico, který o něm psal jako o „mission impossible“. Rozhodnutí bylo navíc přijato s podporou 26 členských zemí, pouze Maďarsko bylo proti.

Jak zdůraznila tisková zpráva po ukončení jednání Rady EU, jedná se o dobrovolné snižování roční spotřeby. Každý stát si bude dodržování hlídat sám. Povinnost by nastala až v případě, že by se toto opatření ukázalo jako neefektivní.

🔋 #TTE Energy | Minister @Jozef Síkela chairs the Extraordinary Energy Council. Agenda:

📌 gas demand reduction measures
📌 security of energy supply in the EU
📌 energy cooperation between the EU 🇪🇺 and Ukraine 🇺🇦

More ⬇️
europa.eu/!bQg6mx

#EU2022CZ

07:08 – 26. 07. 2022

15 43

Balík RePowerEU je zároveň úzce propojený s plněním klimatických plánů unie, které by měl v některých oblastech urychlit. Během českého předsednictví ovšem k jeho úplnému schválení téměř jistě nedojde. Do fáze trialogu by české předsednictví rádo dostalo směrnici o podpoře obnovitelných zdrojů a směrnici o zvyšování energetické účinnosti.

Marie Starostová, fin, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme