České předsednictví v Evropské unii bude úspěšné, věří José Barroso

Přesně 14 dnů zbývá do začátku českého předsednictví v Evropské unii. Přípravy na ně finišují. Jak se na ně chystá evropská exekutiva? Věří, nebo o nás pochybuje? Předseda Evropské komise José Barroso v rozhovoru pro česká media prohlásil, že věří, že české předsednictví bude úspěšné. Mezi novináři byl i zpravodaj Českého rozhlasu při evropských institucích Pavel Novák.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

José Barroso

José Barroso | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas
Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s předsedou Evropské komise Josém Barrosem

Pane předsedo, Česko patří ke středně velkým zemím, stejně jako Portugalsko, odkud pocházíte. Hlavními motory Evropské unie jsou velké státy jako Německo nebo Francie. Myslíte ale, že i menší státy mohou posunout Unii vpřed?

"V Unii je 27 států. Většina z nich ale nejsou velké země. Samozřejmě, že Francie, Německo, Británie a další jsou velmi důležití pro evropský projekt. Nezmohou ale nic bez ostatních. Většina členů Evropské unie nejsou ani větší státy, ani ty úplně malé. Země, jako jsou Česká republika, Portugalsko nebo Belgie či Maďarsko, jsou velmi aktivní. Mají dlouhou historii a bohatou kulturu, jako Česko. Mají také pracovité obyvatele. Takové státy nepromeškají příležitost utvářet podobu Evropy."

"Evropská unie nikdy nemůže fungovat s nějakým autoritativním řízením. Potřebujeme spolupráci s uznáním stejné hodnoty všech členských států."

"Velký nebo malý, bohatý nebo chudý, nový nebo starý - každý členský stát požívá stejné úcty. Samozřejmě diskutuje se o tom, jaký má kdo vliv. Ale z pohledu Evropské komise je nesmírně důležité, že se tato rovnováha udržuje a respektuje. To je také jeden z důvodů, proč si myslím, že také Česká republika významně přispěje naší společné věci."

Někdy se lidé v Česku ptají, co nám předsednictví přinese? Co tedy?

"Když jsme členem nějakého klubu, je na otázku: Co z toho mám? odpověď: Čím jsi přispěl? Nejde jen myslet na to, co dostanu, ale co dám já. Čím více dáváme, čím více ukazujeme, že ke společné věci nějak přispíváme, tím větší respekt si získáváme od ostatních. Tím větší máme vliv. Jsem si jistý, že tohle je důležité i pro Českou republiku."

Nebude mít přece jen české předsednictví menší vážnost, protože jsme ještě neratifikovali Lisabonskou smlouvu?

"Jak několikrát řekl váš premiér Mirek Topolánek, Česko bude ratifikovat Lisabonskou smlouvu. Nedávno váš Ústavní soud jasně řekl, že není rozpor mezi smlouvou a vaší Ústavou. Z mého pohledu to nesnižuje důvěryhodnost nebo schopnosti Česka, protože je jasné, že jednou smlouvu ratifikuje."

Český prezident Václav Klaus odmítl vyvěsit na Hradě vlajku Evropské unie. Francouzský prezident Sarkozy ho za to kritizoval. Jaký je váš názor?

"Myslím, že bychom měli vzdávat úctu všem vlajkám. Samozřejmě českou vlajku by měli respektovat Češi a nejen oni. I já respektuji Českou republiku, významnou zemi naší Evropy. Ale také by každý měl mít v úctě evropskou vlajku. Je to symbol demokracie, svobody a solidarity. Je sice hezké být vlastenec, ale je také třeba ukázat oddanost projektu sjednocené Evropy, ke které patříme."

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme