České regiony by mohly mít v Bruselu společné zastoupení

České regiony zvažují možnost, že by v Bruselu založily společné zastoupení. Zatím tam má nastálo svou reprezentaci pět českých krajů, a to každý zvlášť. Například Slovensko ale soustředilo všechna zastoupení v jednom domě. Podle tamních regionů to přináší lepší výsledky při získávání informací v Bruselu a také výrazné úspory pokud jde o náklady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Šéf Pražského domu Jan Koukal se proto snaží přesvědčit české hejtmany, aby zvolili podobný model. Jednání s hejtmany jsou podle něj v plném proudu a je už také vytipovaný dům. "Do konce srpna rozhodne asociace krajů, zda tuto nabídku akceptují. Já pevně věřím, že ano," řekl Koukal.

Rozpočet Pražského domu je 18 milionů korun ročně, tedy 1,5 milionu na měsíc. Slovenský kraj ve společném zastoupení utratí měsíčně 60.000 slovenských korun za provoz a náklady na jednoho zaměstnance.

Podle slovenského velvyslance při Evropské unii Maroše Šefčoviče je společný dům po všech stránkách výhodný. "My jsme s tím zatím velmi spokojení, protože skutečně dělba práce a hlavně efektivní provoz společného zastoupení je neoddiskutovatelná," potvrzuje Šefčovič.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme