Tálibánci objevili sklad s alkoholem na české ambasádě v Kábulu. Vlastnictví připsali exministrovi

Na twitterovém účtu Pamir News se objevilo video, v němž tálibánci tvrdí, že objevili sklad s alkoholem v domě bývalého afghánského ministra zahraničí Salahuddína Rabbáního v Kábulu. Na snímku jsou vidět nápoje značek Becherovka, Božkov nebo Plzeňský Prazdroj. Ve skutečnosti jsou na zveřejněných záběrech prostory dočasně uzavřeného českého velvyslanectví v Kábulu, což ČTK v úterý potvrdilo ministerstvo zahraničí.

Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rabbání popřel, že by šlo o jeho rezidenci. Jde podle něj o propagandu namířenou proti jeho o sobě. „Můžeme potvrdit, že na zveřejněných záběrech jsou prostory dočasně uzavřené české ambasády v Kábulu,“ uvedla česká diplomacie. Na záležitost upozornil server Aktuálně.cz.

Šéf Al-Káidy Zavahrí se objevil na novém videu zveřejněném 11. září. Není jasné, jak je staré

Číst článek

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek na konci srpna informoval českou vládu, že velvyslanectví v Kábulu bude dočasně uzavřeno a část jeho agendy převezme zastupitelský úřad v Islámábádu. Diplomaté byli z Afghánistánu evakuováni kvůli kritické bezpečnostní situaci v zemi.

Budova velvyslanectví byla podle ministerstva zajištěna tak, aby nemohla být zneužita, včetně majetku nebo dat. Českým velvyslancem v Afghánistánu zůstal Jiří Baloun, který pracuje z pražského ústředí.

Baloun dříve řekl, že při opuštění ambasády musel s vojáky odvézt důležité vybavení včetně pokladny, záznamových zařízení, paměťových disků nebo částí přístrojů. Další vybavení muselo být zničeno. Z Kábulu přivezl také vlajky České republiky, Evropské unie, NATO a Afghánistánu, český státní znak a plaketu označující budovu velvyslanectví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme