České volby očima Evropy: Hořké vítězství ČSSD zastínil Babišův úspěch

Mimořádné volby v Česku zaujaly okolní státy. Slovenská média vidí hlavní překvapení v úspěchu hnutí ANO 2011 Andreje Babiše. Němci komentují výsledky podobně, sociální demokracie podle nich utrpěla vítězství. Podle polského deníku Gazeta Wyborcza se teď Česko nachází na vlastní cestě takzvaného Orbánismu a Mečiarismu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Čeští voliči vystavili razantní meziúčet politickým stranám, píše slovenský deník Pravda. Dodává, že volby sice nepovedou k větší stabilitě, rozhodně ale nebyly zbytečné. Každé další prodlužování agónie zavedených politických stran by prý mohlo vést ještě k většímu výbuchu.

Podle deníku SME je sociální demokracie zároveň vítězem i poraženým českých voleb. Funkční a stabilní vládu bude Česko hledat jen velmi složitě. Podobně to vidí i deník Pravda, podle kterého je nejméně čitelným prvkem v nové české poslanecké sněmovně hnutí Úsvit Tomia Okamury.

Vítězství sociální demokracie považují německá média přímo za hořké. Podle deníku Rheinische Post je konec krize v nedohlednu.

Výsledky sněmovních voleb

Číst článek

Středopravicové strany tratily kvůli nejrůznějším aférám posledních let, zhodnotil výsledky voleb zpravodaj ARD. Za největší překvapení označují německá média volební zisk hnutí ANO 2011 miliardáře Babiše, který se ovšem nijak nehrne do vlády.

V Česku proto dnes neexistuje žádná dominující ideologie a hesla stran, které uspěly ve volbách, zní nepřesvědčivě a prázdně. O předčasných volbách tak píše deník Gazeta Wyborcza.

Ve svém komentáři se deník bojí pomyslet, co bude jednotícím prvkem budoucí koalice. Přemítá, jestli Andrej Babiš díky vlivům na média ovládne politickou scénu jako Silvio Berlusconi v Itálii.

S Berlusconim srovnávají Babiše i sami Italové a poukazují na jeho nedávné investice v rámci mediálního průmyslu. List Corriere della Sera ho označil v titulku za velmi bohatého outsidera, který je překvapením voleb.

Předseda KSČM Vojtěch Filip ve volebním středisku strany bedlivě sledoval sčítání hlasů v mimořádných volbách do sněmovny | Foto: ČTK

Velkou pozornost věnují italská média i úspěchu KSČM. Sami Italové se účasti komunistů ve vládě bojí, i proto dlouhá léta přes všechny výhrady podporovali Silvia Berlusconiho.

S ohledem na jeho sexuální skandály italská internetová média navíc neopomínají zdůraznit, že předčasné volby v Česku způsobila nevěra premiéra Nečase s šéfkou jeho kabinetu.

Do hry teď podle Gazety Wyborczy vstoupí prezident Zeman, který má talent na zákulisní hry a bude chtít ještě víc posílit svůj vliv.

Klára Stejskalová, Petr Vavrouška, Vojtěch Berger, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme