Českého novináře Šprongla zadrželi v Thajsku. Hrozí mu až pět let vězení

Thajské úřady minulý týden zadržely a na kauci propustily českého novináře Radana Šprongla. Cestoval s neprůstřelnou vestou a vojenskou přilbou, což thajské zákony zakazují. Šprongl to nevěděl a svou chybu uznává. Soud ho může poslat až na pět let do vězení. Zadržený žurnalista spolupracuje s televizí Nova.

Bangkok/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Českého novináře Radana Šprongla zadrželi v Thajsku. Hrozí mu až pět let vězení | Foto: Facebookový profil Radana Šprongla

Český novinář Radan Šprongl se po týdnu v Bangkoku vracel zpátky do Iráku, kde chtěl natáčet další reportáže. Při nástupu do letadla ho ale zadržely thajské úřady a teď ho vyšetřují na svobodě. Zaplatil totiž kauci v přepočtu téměř 70 tisíc korun.

Problém je v novinářské výstroji do válečných oblastí, kterou měl Šprongl v odbaveném zavazadle.

„Nechal jsem si při nástupu do letadla odbavit helmu a neprůstřelnou vestu. Při nástupu do letadla mi bágl vyndali. Nejdříve mi nabídli, ať odletím bez toho, což do Iráku bez helmy a vesty nepojedu, takže jsem tam zůstal a nevěděl, co se děje," popsal Šprongl pro Radiožurnál.

„Řekli, že to je převážení vojenského materiálu a to je v Thajsku trestné. Že můžu dostat pět let a musím čekat na soud," doplnil.

„Na letiště přijel osobně konzul Jaroslav Zamazal. Pan velvyslanec Marek Libřický je se mnou ve spojení a snaží se situaci vysvětlit. Věřím, že se to nějak vysvětlí," uvedl pro server iROZHLAS.cz Šprongl.

Čekání na soud může trvat až 48 dní. Šprongl je v podobné situaci jako britský novinář, kterého ze stejného důvodu thajské úřady zatkly o několik dní dříve.

„Měl s sebou neprůstřelnou vestu a přilbu, které při příletu do Thajska nedeklaroval. Bohužel nedeklaroval je ani při odletu. Pokud by došlo k soudu, může být tento čin klasifikován jako ilegální převoz vojenského materiálu. Naše ambasáda v Bangkoku je i ve spojení s thajskou stranou," řekla Radiožurnálu Irena Valentová z českého ministerstva zahraničí.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme