Česko a Irák navazují na tradiční spolupráci

Zkušenosti z přestupu od totality k demokracii a investice do zničené infrastruktury nabízí Česká republika Iráku. V Bagdádu o tom jedná ministr zahraničí Jan Kohout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

islamisté | Foto: Břetislav Tureček

O české výrobky nebo investiční celky je v Iráku stále zájem, širší spolupráci nebrání ani tak nedostatek financí, jako spíš nestabilita a slabé zákony na irácké straně. "To se ale pomalu začíná měnit," upozornil irácký ministr zahraničí Hošjar Zibárí.

Přiznává nicméně, že bezpečnostní situace stále není dobrá: "Působí tu různé teroristické skupiny, které se snaží ovlivnit vývoj v Iráku. Četnost útoků se ale stále zmenšuje," řekl Zibárí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zahraničí a vicepremiér Jan Kohout mluvil na Radiožurnálu o důvodu svojí cesty do Iráku.

Český ministr zahraničí Jan Kohout se ve středu sejde s iráckým premiérem Núrím Kamelem al-Malíkím. Česko nabízí Iráku pomoc také například v podobě návratu iráckých studentů na české vysoké školy nebo vzdělávání iráckých diplomatů na naší akademii.

"Hlavně je ale třeba podpořit vzájemný obchod," říká ministr Kohout s tím, že Česko má zájem především o petrochemii, o automobilový, respektive traktorový průmysl. "Postavili jsme tady asi 80 tisíc traktorů v tom jednom závodě, o jehož obnovu máme zájem, čerpadla, vodní elektrárny, všechno, co souvisí s vodou," dodal Kohout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín natáčel při návštěvě českého ministra zahraničí Jana Kohouta v Bagdádu.

Podle něj podobná návštěva na tak vysoké úrovni přispívá k tomu, aby měli čeští podnikatelé v Iráku dveře otevřenější.

Martin Dorazín, Alice Kottová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme