Česko a Itálie chtějí pomoct migrantům v Pobřeží slonoviny. Příspěvek bude přes 26 milionů korun

Česká republika a Itálie chystají společný projekt, ve kterém by mohly společně pomáhat migrantům v Pobřeží slonoviny. Po čtvrtečním setkání s italským premiérem Paolem Gentilonim to novinářům řekl český předseda vlády Bohuslav Sobotka z ČSSD. Česko by mělo do projektu přispět zhruba milionem eur, tedy přibližně 26,14 miliony korun. Peníze mají pomoct zlepšit životní podmínky lidí, kteří byli do Pobřeží slonoviny například vráceni z jiných zemí.

Praha/Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti zachránění libyjskou pobřežní stráží v metropoli Tripolisu | Zdroj: Reuters

Předseda vlády Bohuslav Sobotka s premiérem Paolem Gentilonim připustili, že v otázce migrační krize mají země rozdílné názory. Česko je proti přerozdělování uprchlíků, řešit problém chce především v zemích, odkud přicházejí.

Česko přispěje miliony na pobřežní stráž v Libyi, schválila vláda. Pomůžeme Itálii, tvrdí Sobotka

Číst článek

„Já jsem informoval pana premiéra o aktivitách, které realizuje Česká republika na Blízkém východě či v severní Africe," připomněl Sobotka alternativní způsoby, kterými chce Česko řešit migrační krizi.

Zmínil také současný projekt výcviku libyjské pobřežní stráže. „Já to pokládám za velmi dobrou cestu, která může pomoci snížit migrační tlaky z Libye směrem do Itálie," řekl Sobotka.

Peníze na ubytování, vodu nebo zdravotní péči

V novém projektu, který chystají ministerstva, by pak měly peníze pomáhat začlenit do společnosti lidi vrácené do Pobřeží slonoviny z jiných afrických zemí, kudy směřovali do Evropy. Migrantům by měly pomoci i zajišťovat ubytování, zdravotní péči nebo pitnou vodu.

Premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) přijal 7. září v Praze italského premiéra Paola Gentiloniho (vlevo). | Zdroj: ČTK

V africké zemi je podle Sobotky také několik set tisíc lidí bez státního občanství. „Pobřeží slonoviny je jednou z významných zdrojových zemí, pokud jde o migraci," uvedl Sobotka.

V migrační krizi je Itálie společně s Řeckem nejvíce zatíženou evropskou zemí, protože velká část uprchlíků po plavbě přes Středozemní moře skončí právě u italských břehů. Kvůli zlepšení situace v obou zemích před dvěma lety vznikly kvóty na počet uprchlíků, kteří by se mezi jednotlivé členské země měli rozdělit.

Česko kvóty odmítá jako nefunkční, vláda ale zároveň nesouhlasí s kritikou, že je Praha s ostatními státy EU v otázce migrace nesolidární. Sobotka opakovaně zdůraznil, že Česko pomáhá zlepšovat podmínky uprchlíků v zemích, odkud přicházejí, a zasazuje se i o ochranu vnější hranice unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme