Česko a Lotyšsko budou spolupracovat

Česko a Lotyšsko se v rozšířené Evropské unii zaměří na větší vzájemnou spolupráci. Řekl to premiér Vladimír Špidla po setkání s lotyšskou prezidentkou Vairou Víke-Freibergovou. "My řešíme stejnou úlohu, to jest jak dohnat Evropskou unii, tady je velmi důležitá spolupráce například při formulování politiky strukturálních fondů." Tak by podle Vladimíra Špidly měla vypadat spolupráce Lotyšska a Česka po 1. květnu 2004. Právě tehdy by se Evropská patnáctka rozšířit na 25.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Riga | Foto: City Paper

Občané Lotyšska ale ještě musí vstup své země do Unie odhlasovat v referendu a to v sobotu 20. září. Příznivců je zatím jen mírně nad 50 procent.

Eurooptimisté poukazují především na to, že po začlenění Lotyšska do Evropské unie se zlepší vztahy s Ruskem. Moskva teď například odmítá ratifikovat dohody o lotyšsko-ruské hranici a nedávno také azstavila dodávky ropy do Lotyšska. Odpůrci, kterých je asi 25 procent, tvrdí, že Evropská unie zase ohrozí suverenitu země.

Markéta Kaclová, Petra Lazáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme