Česko a Slovensko jsou jako bývalí partneři, říká nová velvyslankyně Livia Klausová

Mezi Českem a Slovenskem nejsou problémy ani žádná nenávist. Těmito slovy hodnotí nová velvyslankyně České republiky v Bratislavě Livia Klausová vztahy mezi oběma zeměmi. Bývalá první dáma včera předala do rukou slovenského prezidenta pověřovací listiny a dnes poskytla českým médiím rozhovor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová česká velvyslankyně na Slovensku Livia Klausová odevzdala v Bratislavě pověřovací listiny slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi | Zdroj: ČTK

Československé vztahy 20 let po rozdělení jsou podle Klausové sice standardní, ale výjimečné. Blízké jsou tím, že jsme po dlouhá desetiletí žili v jedné zemi. Výjimečnost umocňuje i to, že se navzájem setkávají občané obou národů.

Nostalgie je zde pochopitelná, Livia Klausová použila přirovnání ke vztahům dvou partnerů, kteří po mnoha letech zjistí, že už spolu nechtějí být. To ale neznamená, že neprožili společně mnoho pěkného. A jak nová velvyslankyně České republiky na Slovensku uvedla, problémy ve vzájemných vztazích nevidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Livii Klausovou čeká v roli nové velvyslankyně několik důležitých úkolů

„Většinou se říká, že problémy bývají spíš mezi sousedy než mezi zeměmi vzdálenějšími. Já bych ale řekla, že na to, jak jsme si blízcí, tak žádný závažný problém nereflektuji. Mým úkolem ale bude se dívat. A třeba některé vzniknou,“ vysvětluje Livia Klausová.

Novou velvyslankyni čekají důležité úkoly, mezi které patří ekonomická diplomacie a zároveň návštěva vrcholných českých politiků. Na prvním místě určitě bude i příští český premiér - jak Livia Klausová potvrdila, návštěva se plánuje na jaro 2014. Stejně tak dojde i na společné zasedání české a slovenské vlády.

Robert Mikoláš, Lucie Výborná, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme