Česko a Ukrajina zlepšují vzájemné vztahy. Hlavně kvůli obchodním zájmům

Český prezident Miloš Zeman se v Kyjevě setkal se svým ukrajinským protějškem Viktorem Janukovyčem. Ukrajina usiluje o maximální sblížení s Evropskou unií a Zeman ambice této postsovětské republiky podporuje. Ještě nedávno přitom nebyly vztahy obou zemí nejlepší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenti Miloš Zeman a Viktor Janukovyč v Kyjevě mluvili o sblížení s Evropou i o osudu expremiérky Tymošenkové | Zdroj: ČTK

Výrazně je zhoršilo to, že Česká republika poskytla azyl několika prominentním osobám ukrajinského politického a veřejného života. Jednalo se o ministra hospodářství ve vládě bývalé premiérky Julije Tymošenkové Bohdana Danylyšyna a o manžela vězněné političky Olexandra Tymošenka.

Teď se ovšem zdá, že rozepře jsou zapomenuty a přednost má pragmatismus v politických a obchodních vztazích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O setkání obou prezidentů informuje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině Petr Vavrouška

Těsnějším kontaktům Ukrajiny s Evropskou unií ovšem brání chybějící asociační dohoda. Její podepsání už bylo několikrát odloženo. Teď Ukrajinci s nadějí očekávají konec listopadu a summit východního partnerství ve Vilniusu.

Podpis dohody ovšem Evropská unie podmínila několika body. Požaduje, aby Ukrajina změnila volební zákon, reformovala justici a především vyřešila osud vězněné expremiérky Julije Tymošenkové.

O političce, která si odpykává sedmiletý trest za překročení pravomocí, jednali i Zeman s Janukovyčem. Pro ukrajinskou hlavu státu to očividně není příjemné téma. Tymošenková je ve špatném zdravotním stavu a ukrajinská opozice prezidenta už několikrát vyzvala, aby jí umožnil léčbu v Německu.

EU chce omezit ruský vliv na Ukrajině, Ukrajincům nabízí ekonomické výhody

Číst článek

Janukovyč dnes zopakoval, že je potřeba nejprve přijmout zákon, který by umožnil vězněným Ukrajincům vycestovat na léčbu do zahraničí. Poslanci by o něm prý měli jednat už v prosinci.

Za propuštění Tymošenkové v Kyjevě v těchto dnech lobbují také dva speciální emisaři Evropské unie. Zeman s nadsázkou uvedl, že jako bývalý prognostik dává ukrajinské expremiérce šance v rozmezí nula až sto procent.

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Ukrajiny | Foto: Petr Vavrouška

Petr Vavrouška, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme