Česko by mělo podle europoslanců mladým zajistit práci nebo další vzdělání

Mladí Češi i další Evropané by měli mít zajištěnou práci nebo další vzdělávání. Země Evropské unie by měly lidem mladším 25 let sehnat zaměstnání nebo studium. A to nejpozději do čtyř měsíců poté, co takový člověk přijde o práci nebo dokončí školu. Takové doporučení dnes ve Štrasburku přijal Evropský parlament.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament (ilustrační foto)

Evropský parlament (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Mladí lidé jsou podle statistik hlavní obětí krize. V Česku nemá práci skoro pětina z nich, na jihu Evropy je to víc než polovina.

Europarlament proto souhlasí s návrhem Evropské komise, aby členské země mladým garantovaly práci nebo další vzdělávání. Pro návrh hlasoval i Richard Falbr z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se Štefanem Duháněm z MPSV mluvil na Radiožurnálu o zaměstnanosti a vzdělávání mladých Jan Richter.

„Rozhodně je to věc, která stojí za to, protože nezaměstnanost mladých v Evropské unii dosahuje neuvěřitelných čísel.“

Naopak proti byl Milan Cabrnoch z ODS. „Takové rozhodnutí nemůže vytvořit kvalitní pracovní místa, která budou prospěšná pro společnost,“ myslí si Cabrnoch.

Ředitel odboru podpory trhu práce z ministerstva práce a sociálních věcí Štefan Duháň podtrhuje, že se jedná o doporučení.

„Speciálně Česká republika má jisté připomínky, pokud jde o tu hranici čtyř měsíců. Nám se zdá, že je příliš tvrdá. Když vyjdeme z našich podmínek, jak realizujeme aktivní politiku zaměstnanosti, tak například jedna z forem – individuální akční plány – pracoviště úřadu práce nabízí po pěti měsících. Najednou je tady privilegium posunutí na čtyři měsíce. Ne že by to byl kruciální problém, ne že bychom to neuměli, nicméně rádi bychom drželi linii pěti měsíců a dále,“ uvedl Duháň.

Připomněl také, že ministerstvo se problému už věnuje. Vedle tradičních forem aktivní politiky zaměstnanosti, jako jsou například veřejně prospěšné práce či rekvalifikace, využívá na podporu zaměstnanosti mladých či jejich vzdělávání například Evropského sociálního fondu nebo Fondu dalšího vzdělávání.

„Fond dalšího vzdělávání tady máme proto, aby skutečně vzdělával lidi, kteří už ukončili to klasické vzdělávání a nabízíme jim například stáže u firem,“ vysvětlil Duháň.

O návrhu Evropského parlamentu teď budou jednat členové unie včetně Česka.

Ondřej Houska, Tereza Jelínková, Jan Richter, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme