Česko by mohlo údajně brzy uznat povstaleckou vládu v Libyi

"Česká republika si obrazně řečeno šlape po štěstí, když zatím neuznala povstaleckou vládu v Libyi," v rozhovoru pro Český rozhlas to uvedl ministr prozatímní vlády v Benghází Muhammad al-Allaquí. Ten je přesvědčený o tom, že dny režimu plukovníka Kaddáfího jsou už sečteny a uspořádání "nové" Libye se už intenzivně řeší.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benghází

Benghází | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Muhammad al-Allaquí se tváří, že pád Muammara Kaddáfího je jen otázkou týdnů. Pozemní intervence ze strany zemí Severoatlantické aliance, kterou beztak všichni odmítají, prý nebude nutná.

Přehrát

00:00 / 00:00

S ministrem libyjské povstalecké vlády Muhammadem al-Allaquím mluvil Jiří Hošek ze zahraniční redakce Radiožurnálu

„Skutečnost, že nás uznaly země, jako jsou Francie nebo Německo, dokazuje, že se poměr sil naklonil na naši stranu. Tyhle státy čtou správně vzniklou situaci a vědí, že budoucnost držíme v ruce my,“ říká povstalecký ministr spravedlnosti, který je zodpovědný i za tematiku lidských práv.

Nemá nic proti tomu, že by západní mocnosti mohly postupovat v první řadě zištně a spíš než morální podporu povstalců měly v hledáčku libyjskou ropu.

„Jsme realisté a musíme jimi i zůstat. Nebráníme se tomu, aby státy, které nás podporují, měly ze svých postojů ekonomické výhody. Zároveň bych chtěl vyzvat k našemu uznání i českou vládu. Doufali jsme, že budete jedni z prvních, kdo nás oficiálně uzná. Bohužel to trvá dlouho, ale snad se v blízké době i vy přidáte. Vyslechl jsem si v Praze příslib ministra zahraničí Schwarzenberga, že se tak v blízké době stane.“

Uznání se chystá, není ale jasné jaké

Muhammad al-Allaquí se tváří, jako by Česko už teď svou velkou šanci de facto promeškalo.

Z Černínského paláce zaznívá, že se uznání povstalecké vlády skutečně chystá, ale není jisté kdy a v jaké podobě. Pravděpodobná je cesta, kterou se vydalo Německo, tedy uznání prozatímní vlády coby legitimního představitele libyjského lidu.

Ministr sídlící v Benghází je jinak ohledně post-kaddáfíovského vývoje optimistický a tvrdí, že zemi bez vlády pevné ruky neovládne chaos.

„Hned po pádu režimu plánujeme přijetí nové ústavy a přípravu parlamentních voleb. Za 8 až 12 měsíců bychom se z revoluční fáze rádi dostali do období fungujícího státu. Děláme vše pro to, aby v Libyi vznikla nezávislá justice s řádnými soudy. Až se zbavíme Kaddáfího, nechceme žádné mimořádné tribunály s přívrženci minulého režimu. Chceme jít cestou národního usmíření. Budeme ale soudit ty lidi, kteří mají na rukou krev libyjského lidu. Chceme, aby naše soudnictví splňovalo mezinárodní standardy. Česko má v tomto směru své zkušenosti z období po roce 1989, kterých bychom rádi využili,“ uzavírá Muhammad al-Allaquí.

Člen libyjské prozatímní vlády by si přál, aby plukovníka Kaddáfího dopadli v Libyi a aby diktátora soudil řádný a spravedlivý tribunál v Libyi vedený místním soudcem.

České ministerstvo zahraničí vzkazuje, že stále zkoumá možné právní alternativy uznání pozatimní vlády v Benghází. Pravděpodobná je údajně varianta, kterou se vydalo Německo, tedy uznání prozatímní vlády coby legitimního představitele libyjského lidu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme