Česko chce, aby co nejdřív vznikla společná Evropská pohraniční stráž

Ministři vnitra zemí Evropské unie projednají návrh na vznik společné pohraniční a pobřežní stráže. Její utvoření navrhla v reakci na současnou uprchlickou krizi Evropská komise. Stráž by měla hlídat vnější hranice Schengenu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Milan Chovanec v Bruselu před jednáním ministrů vnitra EU | Zdroj: ČTK

Česko návrh jednoznačně podporuje. „Kdybychom rezignovali na ochranu vnější schengenské hranice, tak budeme rezignovat také na udržení Schengenu, vzniknou nám vnitřní hranice, vnitřní kontroly, vnitřní ploty,“ uvedl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Stráž by měla zasáhnout na vnějších hranicích Schengenu v případě krize, jako je ta současná uprchlická. Podle návrhu Evropské komise by mohla být stráž do země, která by nezvládala náporu uprchlíků, vyslána i proti její vůli.

S tím nesouhlasí především Řecko, ale třeba ani Polsko. Podle ministra vnitra Mariusze Blaszczaka by to bylo proti státní suverenitě. Česku možnost vyslat stráž na hranice Schengenu i proti vůli dotčené země nevadí. Podle vnitra ministra Milana Chovance je ale pro něj hlavní to, aby se našla dohoda.

„České republice to nevadí. My podpoříme variantu a i b, ale chceme vyjít vstříc svým partnerům ve V4, kteří s námi byli v těžkých dobách,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec.

Země unie by se měly na vzniku stráže dohodnout nejpozději do konce června.

ČRo, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme