Česko chce další miliardu eur z rozpočtu EU, slíbených 400 milionů nestačí

Česku nestačí slíbené navýšení peněz z Bruselu na stavbu dálnic nebo podporu podnikání. Premiér Petr Nečas chce na bruselské schůzce evropských lídrů získat dohromady miliardu eur navíc. Radiožurnálu to anonymně řekl vysoce postavený diplomatický zdroj. Evropští lídři jednají o evropském rozpočtu na dalších 7 let už 24 hodin.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas při příchodu na bruselský summit lídrů EU

Premiér Petr Nečas při příchodu na bruselský summit lídrů EU | Zdroj: ČTK

Premiér Petr Nečas už včera pohrozil vetem rozpočtu a tato hrozba stále trvá. Brusel slíbil Česku přidat 400 milionů eur, celkově by tak země dostala 20 miliard eur, tedy víc než půl bilionu korun, a s tím čeští zástupci původně souhlasili.

Petr Nečas teď ale nově požaduje víc, konkrétně další miliardu eur, tedy přes 25 miliard korun, například na stavbu dálnic nebo třeba podporu podnikání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vyjednávání o rozpočtu EU informoval v Ozvěnách dne na Radiožurnálu zahraniční zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Výpočet peněz pro každou zemi je výsledkem velmi složitého vzorce. Petr Nečas argumentuje tím, že země, kterým klesly peníze na projekty, jako je podpora chudších regionů a podobně, získaly nějakou kompenzaci navíc. Například Portugalci, kteří jsou na tom podobně jako Česko, dostali miliardu eur. Proto ji chce také.

Peníze z unijního rozpočtu jsou pro Česko velmi důležité. Více než 40 procent všech veřejných výdajů v Česku totiž zajišťují právě evropské peníze. Kdyby do země neproudily, nestaví se dálnice, neopravují se nemocnice, školy a podobně, rozhodně ne v takové míře jako dnes.

Například v Maďarsku je to ještě markantnější, tam pokrývají peníze z unie víc 90 procent veřejných investic. Pro chudší země, hlavně ze střední a východní Evropy, mají proto evropské peníze obrovský význam.

Z celoevropského hlediska unijní rozpočet představuje jedno procento HDP. Makroekonomicky je tedy irelevantní, nemůže nijak přispět třeba k vyřešení dluhové krize v eurozóně. Celoevropsky je zanedbatelný, ale politicky a symbolicky má obrovský a pro chudší země i reálný význam.

Státníci začali jednat ve čtvrtek ve čtrnáct hodin a bez přerušení debatovali až do dnešních deseti hodin dopoledne. K jednacímu stolu opět zaseli kolem třinácté hodiny. Zatím se shodli pouze na celkové výši rozpočtu, která bude pro příštích sedm let 960 miliard eur.

Vývoj tzv. čisté pozice (rozdíly mezi příjmy z EU a odvody do ní) ČR od roku 2004 | Foto: ČTK

Ondřej Houska, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme