Česko chce dvojí kvalitu potravin potlačit novou legislativou. Podle komise postačuje stávající

Jednotné testování výrobků, tlak členských států na obchodníky a vzájemná spolupráce. Takový postup v řešení dvojí kvality potravin navrhuje eurokomisařka Věra Jourová z hnutí ANO. Země Visegrádské čtyřky dlouhodobě bojují proti tomu, aby občané jejich zemí dostávali výrobky s jiným složením než spotřebitelé v západních zemích. Vyžadovaly proto změny v evropské legislativě.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurokomisařka Věra Jourová (ANO).

Eurokomisařka Věra Jourová (ANO). | Zdroj: Reuters

Podle eurokomisařky Jourové z hnutí ANO plně postačí současná směrnice o nekalých obchodních praktikách, ale je třeba zvolit jiný přístup.

Evropská unie uvolní na testování dvojí kvality potravin milion eur, oznámila Jourová

Číst článek

„Myslím, že společné testování na základě společné metodiky bude silnější nástroj. Dnes máme testy z osmi zemí. Vůbec je nezpochybňujeme, ale byla tam použita jiná metodika a bylo by dobré, kdybychom postupovali společně, aby se nedalo pochybovat o výsledcích,“ říká Jourová.

Komise na to vyčlenila jeden milion eur, v přepočtu asi 26 milionů korun a o dotace na kontroly si může každý stát zažádat do konce listopadu. Český premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD považuje společný způsob testování za první krok, vláda České republiky podle něj nadále trvá na legislativních změnách.

„Pokud máme jeden trh, tak je důležité, abychom měli i jednotná pravidla, která zajistí ochranu spotřebitele ve Francii, v Česku nebo Maďarsku na stejné úrovni. Budeme se snažit, aby směrnice byla změněna ještě teď v rámci legislativního období parlamentu,“ řekl Sobotka.

Hlavní iniciátor summitu předseda slovenské vlády Robert Fico je mírnější. Tvrdí, že v boji proto dvojí kvalitě potravin už státy V4 udělaly, co mohly, teď musí přijít odpověď z druhé strany.

„Chceme tenhle problém řešit spolu s Evropskou komisí, protože bez ní se asi těžko pohneme dál. Jsem spokojen, čeho jsme dosáhli, je to velký diplomatický úspěch všech zemí V4,“ dodal.

Na dvojí kvalitu potravin si ale nestěžují pouze země Visegrádu ale také třeba Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko nebo Slovinsko.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme