Česko chce pomoci Makedonii s uprchlickou krizí

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nabídl pomoc Makedonii s řešením uprchlické krize. Mluvil o tom dnes s makedonským ministrem zahraničí Nikolou Popoským. Podle Zaorálka by Česko mohlo zemi poskytnout materiální pomoc i lidské zdroje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti a uprchlíci v tranzitním táboře (ilustrační snímek). | Foto: Robert Mikoláš

Ministr zahraničí dnes navštívil také české policisty, kteří v Makedonii pomáhají s ochranou hranic a dohlížejí na pořádek v tranzitním táboře Gevgelija.

V táboře na řecko-makedonské hranici natáčel i zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští policisté dohlížejí na pořádek v táboře Gevgelija na řecko-makedonské hranici. Na místě natáčel zvláštní zpravodaj Robert Mikoláš

Čtyřicetiletý muž ze syrského Aleppa utekl před válkou. Cesta přes Turecko do Makedonie mu trvala deset dní. Spolu se ženou a dvěma dětmi teď míří do Dánska.

Doufá, že v severské zemi najde práci, lepší život a že jeho děti zde budou moci chodit do školy. Sní o tom, že se jeho syn stane doktorem.

Vlak, který rodinu přiblíží vysněnému cíli, za chvíli z tábora odjíždí. Fronta je hodně dlouhá a každá železniční souprava odveze jen asi 1200 lidí. Všude je slyšet křik i pláč dětí, začíná poprchávat a tak humanitární pracovnice dávají hlavně dětem čepice.

Migranti a uprchlíci v tranzitním táboře Gevgelija | Foto: Robert Mikoláš

Hlouček kluků a holek mezitím usrkává teplou polévku. V podpaží drží omalovánky, které dostali. Jen prý netuší, kdy je vybarví. Cesta do Srbska sice trvá asi čtyři hodiny, ale v přeplněném vlaku nebude na kreslení místo.

Přes řecko-makedonskou hranici projde ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu denně zhruba 3000 uprchlíků.

Migranti a uprchlíci v tranzitním táboře Gevgelija | Foto: Robert Mikoláš

Migranti / uprchlíci - trasy | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme