Česko chce v Bruselu vybojovat víc peněz na stavbu dálnic nebo podporu školství

Lídři členských zemí Evropské unie dnes rozhodnou o evropském rozpočtu na příštích sedm let. Z evropských peněz Česko staví dálnice nebo třeba opravuje budovy škol a nemocnic. Premiér Petr Nečas by chtěl z eurofondů získat aspoň 20 miliard eur, tedy víc než půl bilionu korun. Peníze ale požadují všechny země sedmadvacítky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český premiér Petr Nečas po nočním jednání evropského summitu v Bruselu | Zdroj: ČTK

Francie chce podle prezidenta Hollanda co nejvíc peněz pro zemědělství. Britové nebo Němci by zase rádi rozpočet co nejvíc snížili.

Se škrty souhlasí i Česko, ale odmítá, aby se dotkly fondů na rozvoj chudších zemí. Původní jednání o rozpočtu loni v listopadu zkrachovala. Něco podobného si Česko nepřeje.

„Samozřejmě by to znamenalo komplikace, jak dál čerpat evropské peníze,“ říká velvyslanec při Unii Martin Povejšil. Bez dohody by podle něj nastal v čerpání evropských peněz chaos.

Evropský prezident Herman van Rompuy se rozhodl vyzkoušet novou taktiku - návrh rozpočtu odtajní přesně ve tři hodiny, kdy vrcholná schůzka lídrů začíná. Poté by se mělo strhnout vyjednávání jako na tržišti.

Zatímco evropský prezident upřednostňuje výdaje na ekonomický růst a vzdělání, jednotlivé státy jsou spíše pro tradiční rozdělení peněz do zemědělství a evropských fondů pro rozvoj.

Rozpory mezi Francií a Německem měl vyřešit fotbal, nepovedlo se

Číst článek

Lídři členských zemí by se dnes měli také dohodnout na vzniku zvláštního fondu na pomoc zemím s nejvyšší nezaměstnaností lidí mladších 15 let.

„Nezaměstnanost mladých je dnes hlavním problémem Evropy,“ prohlásil Herman van Rompuy.

Ve Španělsku nebo v Řecku nemá práci každý druhý mladý člověk. Tyto země proto mají ze zvláštního fondu dostat několik miliard eur.

V Česku je bez práce necelá pětina mladých. Dnes by tak Česko peníze z fondu asi čerpat nemohlo.

Regionální operační programy - dotace z fondů EU (2007 - 2013) | Foto: ČTK

Ondřej Houska, Silvie Třeslínová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme