Česko dál hledá možnosti bezvízového styku s USA

Česko vyšle příští týden do Washingtonu náměstka ministra zahraničí Pavla Svobodu, aby jednal o zrušení víz pro Čechy cestující do Spojených států. Nový impuls k ulehčení cest do Ameriky má pro země střední a východní Evropy vzejít z nadcházející cesty prezidenta George Bushe do Bratislavy. Severoamerický zpravodaj Miroslav Konvalina se pokoušel zjistit, co konkrétně mohou Američané v tuto chvíli nabídnout.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha svobody v New Yorku

Socha svobody v New Yorku | Foto: Vladimír Kroc | Zdroj: Český rozhlas

Na vízovém oddělení amerického ministerstva zahraničí chápou požadavek zemí střední Evropy, jako je Česko nebo Slovensko, na zrušení víz. Upozorňují, že bezvízový program je dán zákonem, ale udělají ve dvoustranných vztazích s každou zemí vše, co mohou, aby nám zákonné požadavky pomohli splnit.

"S každou z těchto zemí budeme pracovat na mapě, která ukáže cesty, jak naplnit podmínky bezvízového styku," řekla Českému rozhlasu Christine Kagarisová z konzulárního úseku ministerstva zahraničí.

"Víme, že jste důležitý spojenec, udělali jste hodně v NATO, v Iráku a chceme s vámi spolupracovat. Pro Česko cestovní mapa neexistuje, ale už s vámi na tom pracujeme."

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme